Proszek uczula!

Proszek uczula!

5 marca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Mamy do czynienia z wieloma alergiami, jedne z ich są bardziej powszechne, a inne z kolei występują rzadziej, co oznacza, że spotykają mniejszą część społeczeństwa. Alergia na proszek występuje częściej niż można się tego spodziewać, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać oraz czym jest ona spowodowana.

Proszek jako alergen

Alergia na proszek do problem dotyczący przede wszystkim dzieci, głównie noworodków, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Uczulenie jest ściśle związane ze związkiem, albo związkami chemicznymi, które używane są do produkcji proszków. Kiedy czynnik alergizujący zostanie aktywowany ma miejsce wygenerowanie przeciwciał IgE oraz pojawia się reakcja zapalna. W dalszej kolejności ma miejsce wytwarzanie czynników zapalnych, wśród których mowa o histaminie, serotoninie, laukotrienach, prostagladynie oraz innych, dzięki którym ma miejsce wystąpienie na skórze pokrzywki alergicznej.

Warto mieć na uwadze, że objawy te nie pojawiają się po kontakcie ze wszystkimi dostępnymi na rynku proszkami, a jedynie wybranymi produktami, gdyż ich skład oraz użyte związki chemiczne różnią się od siebie. Nie tak łatwo wykryć substancję, która odpowiada na uczulenie, ale nie jest to niemożliwe.

Jak objawia się alergia na proszek do prania?

Pierwszy i najbardziej oczywisty skutek uboczny alergii to zmiany pojawiające się na skórze. Reakcja ta może pojawić się zarówno po bezpośrednim zetknięciu się z proszkiem (ręka czy inna partia ciała), jak również w momencie nałożenia ubrania, które zostało wyprane w danym produkcie.

Na skórze pojawiają się bąble pokrzywkowe, które swędzą oraz powodują znaczny dyskomfort. Nie można jednoznacznie określić ich kształtu oraz koloru, gdyż różnią się między sobą. Począwszy od różowych przez pomarańczowe, do tych całkiem jasnych. Alergia objawia się także suchością skóry, nadmiernym ocieraniem, a do tego pojawiają się uszkodzenia. Oprócz wymienionych powyżej skutków można zauważyć także zaczerwienienia na skórze, grudki w których znajduje się ropa oraz surowica. Dzieci, które zmagają się z alergią na proszek często nie są w stanie spokojnie spać, są rozdrażnione, a niektóre zaczynają nawet chrapać. Wymienione objawy nie musza pojawiać się równocześnie, gdyż niektóre osoby zauważają u siebie tylko jeden z symptomów, a inne z kolei wszystkie czy ich część. Wszystko zależy od tego jak silna jest alergia oraz jak organizm poradzi sobie z niepożądanym alergenem.

Jak postępować w przypadku uczulenia na proszek do prania?

Aby upewnić się, że pojawiające się na skórze zmiany są objawem alergii należy wykonać testy skórne w których udział wezmą wybrane detergenty.

Warto jednak robić wszystko, aby uniknąć pojawiania się alergii, co nie jest wcale trudne. Wystarczy jedynie nabyć proszek hipoalergiczny, czyli taki, który powstał z myślą o wrażliwej skórze dzieci oraz osób, które nie mogą korzystać z regularnych produktów. Płyny do płukania oraz zmiękczacze do tkanin także powinny być brane pod uwagę, gdyż nie tylko sam proszek ponosi winę za uczulenie, ale także i inne produkty używane do czyszczenia ubrań. Dodatkowe płukanie to jedna z funkcji, którą posiada każda pralka. Dzięki dokładnemu wypłukaniu ubrań z zastosowanych produktów istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na pojawienie się uczulenia. Zanim jednak ustąpią efekty alergii na proszek należy przyjmować leki o działaniu przeciwhistaminowym, a także leki przeciwalergiczne. Bardzo ważne jest dokładne oraz intensywne nawilżanie skóry, gdyż jest ona podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz wysuszenie. Specjalne balsamy oraz płyny oparte na wodach termalnych skierowane dla skóry wrażliwej to najlepsze rozwiązanie w tego typu sytuacji oraz oczywiście zmiana proszku do prania na produkt przeznaczony do skóry wrażliwej oraz skłonnej do alergii.