Opieka nad sobą starszą w domu. Co warto wiedzieć?

Sprawowanie pieczy nad seniorem nie jest nigdy proste. Trzeba zapewnić takiej osobie ciągłą opiekę i zadbać o jego zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Zakup różnych sprzętów do domu, takich jak krzesło pod prysznic, poręcze czy siedziska do wanny – to bardzo istotna sprawa.

Mieszkanie dla seniora – co warto w nim zmienić?

Jeżeli chcesz zapewnić osobie starszej maksimum komfortu, pomyśl o kilku ważnych zmianach. Przede wszystkim zadbaj o to, aby w mieszkaniu było jak najmniej drzwi. Lepiej stworzyć pomieszczenie typu studio, które będzie nie tylko bezpieczne, ale też modne.

Jeżeli jednak nie chcesz zanadto ingerować w układ mieszkania, wybierz drzwi przesuwne i bez progów. Osoba starsza, szczególnie ta poruszająca się na wózku lub o kulach, powinna mieć zapewnione swobodne poruszanie się po domu. Dzięki temu i ty jako opiekun zaoszczędzisz czasu i pozbędziesz się strachu. Nawet podczas twojej nieobecności senior będzie mógł bezpiecznie przemieszczać się między pomieszczeniami.

Zadbaj też o to, aby podłogi w całym domu nie były śliskie. Antypoślizgowe posadzki to niezbędny element aranżacji wnętrz, w których mieszkają dzieci i osoby starsze. Zapomnij o grubych dywanach i kamiennych posadzkach. Chropowata powierzchnia będzie najbezpieczniejsza, np. płytki reliefowane.

Wprowadź niezbędne zmiany w łazience i toalecie

Poręcze przy kabinie prysznicowej, wannie, sedesie oraz umywalce to podstawa. Równie istotne jest krzesło pod prysznic. Stołek musi mieć niewielkie gabaryty oraz wygodne i stabilne siedzisko. Niektóre modele mają nasadki antypoślizgowe na nóżkach i posiadają regulację wysokości. Krzesło pod prysznic to nieoceniona pomoc dla osób starszych oraz mających jakąś dysfunkcję ruchu.

Jeżeli zamiast prysznica w domu znajduje się jedynie wanna, wtedy warto kupić ławeczkę nakładaną na jej krawędzie. Tego typu udogodnienie polecane jest szczególnie osobom, które przebyły operacje stawu biodrowego. Czasami niezbędny jest zakup schodka do wanny, choć jak wiadomo lepiej kupić płytszą wannę lub w ogóle z niej zrezygnować.

W łazience nie może też zabraknąć takich podręcznych sprzętów jak myjki na wysięgnikach czy szczoteczki do mycia rąk i nóg z przyssawkami. Trzeba też zadbać o to, aby miska umywalkowa znajdywała się niżej niż zwykle, jeśli korzysta z niej osoba na wózku.

Łózko dedykowane dla seniorów

Miejsce do spania to kwestia równie istotna, jak urządzenie łazienki. Osoba starsza, a szczególnie niepełnosprawna ruchowo lub chora, musi mieć komfortowe łóżko z regulacją wysokości zagłówka. Dobrej jakości meble będą idealnie przystosowane dla seniorów. Bardzo często kupowane są łóżka wyższe, ponieważ dla seniorów siadanie i wstawanie z łóżka niższego może być dużym problemem.

Niektóre modele łóżek mają regulację wysokości powierzchni spania, co daje jeszcze większy zakres przystosowania mebla pod konkretną osobę. Z kolei dla osób niepełnosprawnych najlepsze są łóżka z ochronnymi barierkami, które można odpiąć w każdej chwili. Bardzo ważny jest również materac anty odleżynowy, który jest niezbędny dla osób leżących. Zamontuj też dodatkowe drabinki i uchwyty, dzięki którym chory będzie mógł podciągnąć się samodzielnie do góry.

Jak urządzić przytulne miejsce do wypoczynku dla seniora?

Bardzo ważne są także drobnostki, które okazują się niezwykle istotne na co dzień. Spraw seniorowi dużą niespodziankę i zaaranżuj przytulny kącik relaksu. Może być to miejsce do czytania książek i ulubionych magazynów, rozwiązywania krzyżówek lub oglądania tv. W takiej strefie relaksu nie może zabraknąć wygodnego fotela obrotowego z regulacją oraz stolika kawowego. Niezbędna okaże się też lampa podłogowa lub kinkiet. Światło w takim miejscu, jak kącik relaksu powinno być delikatne i niemęczące oczu.

To tylko kilka z wielu możliwych rozwiązań, które są niezwykle istotne przy urządzaniu mieszkania dla seniora. Musisz też zwrócić uwagę na indywidualne preferencje osoby starszej. Inaczej zaaranżujesz wnętrze dla melomana i dla miłośnika książek. Mały, niepozorny detal może mieć w takim przypadku ogromne znaczenie.