Neuropatia cukrzycowa – ciężkie powikłanie cukrzycy

Neuropatia cukrzycowa – ciężkie powikłanie cukrzycy

15 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Neuropatia cukrzycowa występuje jako powikłanie cukrzycy i wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Do pierwszych objawów neuropatii można zaliczyć:
• mrowienie rąk i nóg
• drętwienie rąk i nóg
• swędzenie rąk i nóg.
Występują trzy rodzaje neuropatii cukrzycowej: czuciowa, autonomiczna oraz ogniskowa.

Neuropatia cukrzycowa – czy łatwo ją rozpoznać?

Neuropatia cukrzycowa to jedna z tych chorób, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Wtedy to specjaliści nazywają ją odmianą utajnioną. Taką neuropatię można zdiagnozować tylko poprzez specjalistyczne badania czynności włókien nerwowych.

Co jest przyczyną neuropatii cukrzycowej?
Jako główną przyczynę neuropatii cukrzycowej można wskazać hiperglikemię. Jest to podwyższone stężenie glukozy we krwi, które prowadzi do zaburzenia budowy włókien nerwowych i zarazem zaburzenia ich głównej funkcji, czyli przewodzenia impulsów nerwowych.

Warto jednak wymienić inne przyczyny występowania neuropatii cukrzycowej: palenie tytoniu, zbyt duża ilość alkoholu, hiperlipidemia (tj. nieprawidłowa wartość cholesterolu LDL oraz trójglicerydów) czy predyspozycje genetyczne.

Do czego może doprowadzić neuropatia cukrzycowa?
Neuropatia cukrzycowa może doprowadzić do wielu niebezpiecznych chorób. Upośledza nie tylko czucie i ruch, ale także inne ważne funkcje organizmu. Przykładowo, osoby chore na neuropatię autonomiczną serca często zapadają na niemy zawał mięśnia sercowego czy niewydolność oddechową. Schorzenia te mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Stopa cukrzycowa
Neuropatia cukrzycowa znacznie obniża jakość życia osób, które na nią chorują. Jest również główną przyczyną zespołu stopy cukrzycowej, który powoduje zgorzele, a w ostatecznej fazie – utratę kończyny. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie neuropatii cukrzycowej, by nie doprowadzić do kolejnych powikłań.

Jak zapobiegać neuropatii cukrzycowej?
Wiemy już, że neuropatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy. Żeby się przed nią uchronić należy prowadzić odpowiednie leczenie przeciwcukrzycowe oraz regularnie kontrolować metaboliczne wyrównanie cukrzycy. Neuropatia cukrzycowa to niebezpieczne powikłanie zagrażające życiu i zdrowiu pacjenta.