Czy choroby prostaty mają wpływ na nasze życie seksualne?
15 lutego, 2022Mężczyźni w wieku dojrzałym często narzekają na problemy z oddawaniem moczu. Może być to pierwszy znak, że gruczoł, zwany prostatą zaczął przerastać. Sam przerost gruczołu krokowego, jest jednym z objawów starzenia się u mężczyzn.
Najczęstsze objawy przerostu gruczołu krokowego
Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem są problemy z oddawaniem moczu. Opróżnianie pęcherza trwa coraz dłużej. Po samym oddaniu moczu mężczyzna ma poczucie, że pęcherz nie jest pusty. Panowie, którzy do tej pory przesypiali całe noce, nagle zaczynają budzić się po to, by oddać mocz. W ciągu dnia także ilość wizyt w toalecie jest większa.
Czy przerost prostaty się leczy?
W chorobach prostaty, tak jak i wielu innych ważna jest profilaktyka. Dzięki regularnym kontrolom i wizytom u urologa można wielu nieprzyjemnym objawom zapobiec. Na rynku dostępne są leki, które nie tylko mogą złagodzić większość objawów, ale i nawet zatrzymać powiększanie się gruczołu. W przypadkach, gdy mężczyzna zauważy, że mocz się zatrzymał, a on sam ma nudności, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg, który polega na usunięciu przerośniętej tkanki gruczołu.
Seks a choroby prostaty
Jest to oczywiście indywidualna sprawa. Wielu z mężczyzn odczuwając dyskomfort związany z samą dolegliwością traci chęć na seks. Tak naprawdę jednak sam przerost gruczołu krokowego nie oznacza problemów z erekcją. Jednym z objawów, jaki może pojawić się podczas stosunku, jest zmniejszona ilość lub brak naturalnego nawilżenia. Z tym problemem można sobie w łatwy sposób poradzić, stosując dostępne w aptekach lubrykanty.
Niekiedy skutkiem ubocznym stosowania leków (alfa-blokerów) jest wytrysk wsteczny, czyli wytrysk do światła pęcherza. Dla niektórych mężczyzn jest to sytuacja krępująca, zniechęcająca do współżycia.
Problem ze wzwodem u mężczyzny może pojawić się w przypadku, gdy przerost prostaty jest na tyle duży, że samo ciśnienie w obrębie gruczołu jest nieprawidłowe.
Rak prostaty a życie seksualne
Jedną z chorób prostaty jest nowotwór. W tym przypadku wiele zależy od leczenia, a także i od stanu psychicznego pacjenta. Stres, niskie poczucie wartości, także mają bezpośredni wpływ na libido. W przypadku, gdy konieczny był zabieg chirurgiczny seks możliwy jest po roku lub dwóch od zabiegu. W przypadku naświetlań i chemii czas ten może być krótszy.
Lekarze podkreślają, że seks ma pozytywny wpływ na zdrowie mężczyzny. Aktywność seksualna może obniżyć ryzyko najgroźniejszej dziś choroby prostaty, jaką jest rak. Jest to o tyle ważne, że nie znane są inne sposoby tego, jak można skutecznie zmniejszyć to ryzyko. Można wręcz powiedzieć, że seks jest jednym ze sposobów działań profilaktycznych, oczywiście oprócz kontroli u urologa.