Na apetyt i lepsze procesy trawienne
18 czerwca, 2021Przymuszanie do jedzenia, błędy żywieniowe rodziców, ale i alergie pokarmowe, to najczęstsze powody braku apetytu u dzieci. Problem powstaje już nie tylko w organizmie pod względem fizycznym, ale i dochodzi do zaburzeń w sferze psychicznej dziecka.
Skąd się bierze brak apetytu u dzieci?
Mechanizmy braku łaknienia u dzieci są inne niż u dorosłych. Za jedzenie najmłodszych w dużej mierze odpowiadają rodzice. Jeśli maluchy nauczone są spożywać w pośpiechu lub ich dania są bardzo monotonne, brak im urozmaicenia, może dojść do utraty apetytu. Zaburzenia są z kolei powodowane zmuszaniem do spożywania zbyt dużych ilości jedzenia. Żołądek dziecka staje się przeładowany i rozwija się brak łaknienia na bazie reakcji psychicznych lub obciążenia przewodu pokarmowego.
U dzieci pośród przyczyn braku apetytu, wymienia się także alergie pokarmowe. Po zjedzeniu danego pokarmu odczuwane są bóle brzucha, dlatego najmłodsi unikają jedzenia. Niekiedy tuż obok pojawiają się inne objawy, jak zmiany skórne, biegunka czy wymioty. Są to sytuacje wymagające konsultacji lekarskiej.
Apetizer na pomoc dzieck
Jeśli nie znaleziono szczególnych przyczyn braku apetytu, dziecko można wspomóc suplementem. Pośród takich produktów wymienia się Apetyś oraz Apetizer. Ten ostatni ma za zadanie nie tylko wspomagać apetyt, ale i ułatwiać trawienie.
W jego składzie znajdują się wyciągi roślinne, w tym z anyżu, mięty, korzenia cykorii, owoców kopru, owocu grejpfruta. Ponadto witaminy: B1, B2, B6, B12, C, niacyna, biotyna i kwas foliowy oraz kwas pantotenowy. W składzie nie brakuje tak ważnych minerałów. Takie połączenie wpływa na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, ponieważ dochodzi do uwalniania gazów i pobudzania wydzielania soku żołądkowego.
Produkty tego typu mają zwykle postać syropów lub kropli. Płynna postać ułatwia podawanie dziecku wybranego suplementu, a owocowe smaki sprawiają, że maluchy nie mają oporów wypicia niewielkiej porcji.
Łącząc możliwości, jakie oferują tak dobrane suplementy dla dzieci, wraz ze zmianami zachowań żywieniowych, można liczyć na pobudzenie apetytu u dziecka i wspomaganie pracy jego układu trawiennego.