Katar sienny czy katar zwykły – jak odróżnić?

Katar sienny czy katar zwykły – jak odróżnić?

17 czerwca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Niezależnie od tego, z jakim katarem mamy do czynienia, to zawsze wiąże się to z dużym dyskomfortem. Najczęściej towarzyszą mu dolegliwości współtowarzyszące o różnym nasileniu, co jest jeszcze bardziej nieprzyjemne i trudne do wyeliminowania.

Katar sienny – czy ja to mam?

Wcale nie jest łatwo odróżnić katar sienny od zwykłego. Objawy są bardzo podobne – trudności z oddychaniem, zatkany noc, światłowstręt. Jeśli ktoś wie, że ma alergię, wtedy najczęściej może połączyć z nią swoje zdrowotne problemy. Katar sienny objawia się zazwyczaj napadowym kichaniem oraz zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu, oraz silne uczucie swędzenia w nosie. Jest przy tym bardzo uciążliwy i trudny do wyeliminowania. Katar występuje bardzo szybko po zetknięciu się z substancją drażniącą, a wydzielina przyjmuje wygląd bezbarwny, wodnisty. To są podstawowe czynniki, za pomocą których można odróżnić katar sienny od zwykłego. Nie wywołują go wirusy, ale alergen, np. pył., kurz czy kontakt z sierścią zwierzęcą. Występuje zazwyczaj sezonowo w okresie pylenia różnych roślin, a w przypadku uczulenia np. na pyłki może pojawiać się przez cały rok. Objawy kataru siennego ustępują po deszczu, dlatego warto wychodzić wtedy na spacer, gdy powietrze jest mocno oczyszczone.

Katar zwykły – jakie są objawy?

Przede wszystkim na początku wydzielina wydobywająca się z kanałów nosowych jest bezbarwna, ale po dwóch, trzech dniach gęstnieje i staje się zielonkawa. Zanim wystąpi katar, najczęściej odczuwa się ogólne osłabienie i drapanie w gardle. Powstaje w wyniku infekcji wirusowej, która upośledza błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Oczywiście katar może również wystąpić przy zakażeniu bakteryjnym. Trwa do 7 dni i może towarzyszyć mu podwyższona temperatura ciała. Leczenie zwykłego kataru jest proste. Wystarczy zostać w domu na kilka dni, pic dużo wody, herbatki owocowe i zioła działające antybakteryjnie, aby się go pozbyć. W odmienności do kataru siennego jest zaraźliwy. Jeśli po tygodniu katar jest wciąż obecny, wtedy należy udać się do lekarza po poradę lekarską. Być może jest to sygnał, że mamy do czynienia z katarem siennym albo infekcja rozwinęła się i trzeba będzie leczyć ją farmakologicznie.