Miłorząb japoński – roślina o potwierdzonym działaniu

Miłorząb japoński – roślina o potwierdzonym działaniu

24 maja, 2019 Wyłączono przez ds_juzek

Najdłużej znany, najlepiej opisany, skuteczny w problemach z pamięcią – oto najbardziej niezwykła roślina w historii medycyny. Niedawno WHO zwiększyła zalecaną dzienną dawkę wyciągu z miłorzębu japońskiego ze 120 mg do 240 mg.

Miłorząb japoński to roślina o historycznie najdłuższym rozpoznanym zastosowaniu leczniczym, sięgającym 5 tys. lat. Nic w tym dziwnego, skoro wymarły w Europie gatunek w niezmienionej formie przeniesiono tam w roku 1712 z Japonii. Karol Darwin określił gingko biloba żywą skamieliną wśród roślin – dokładnie takie same różnopłciowe drzewa o wysokości do 40 metrów rosły w trzeciorzędzie. Ciekawostką jest to, że charakterystyczne liście nieco przypominające motyle w locie wcale nie są liśćmi, bowiem miłorząb japoński to roślina nagonasienna, czyli, inaczej mówiąc, drzewo iglaste.

Przebadany od korzenia po czubek. Badania kliniczne potwierdzają: gingko biloba działa!

Istnieje około 1500 naukowych opracowań, potwierdzających miłorząb japoński jako skuteczny sposób na poprawę pamięci i koncentracji, ale także na redukcję szumów usznych i stabilizację krążenia obwodowego. Pierwsze badania kliniczne przeprowadzono w Niemczech w roku 1965, ale wydają się one jedynie potwierdzać to, co wiedziano już na dworze chińskiego cesarza przed naszą erą. Różnica polega na tym, że dziś możemy opisać naukowo, jak działa miłorząb japoński.

Stworzony do wspierania mózgu. Jak działa miłorząb japoński

W liściach gingko biloba znajdują się dwa aktywne składniki, glikozydy flawonowe i terpeny. To im należy przypisać ogromne spektrum działania. Preparaty z miłorzębu oprawiają krążenie i rozrzedzają krew, przy okazji rozszerzając naczynia. Także w mózgu, przez co poprawiają dotlenienie tego narządu, przy okazji nasycając go glukozą. Trzecia właściwość to ochrona układu nerwowego przed inwazją wolnych rodników (antyoksydacja). Dzięki temu po zastosowaniu wyciągu z miłorzębu ustają szumy uszne i poprawia się koncentracja. Jakby tego było mało, glikozydy i terpeny poprawiają krążenie obwodowe, zwłaszcza w kończynach, likwidując mrowienie, drętwienie i ból związany z chodzeniem. Poprawa krążenia, dotlenienie mózgu, wsparcie w walce z utratą koncentracji i pamięci – w jesieni wieku możemy znaleźć w tym niezwykłym drzewie wielkiego sojusznika.