Książki motywacyjne – czy są skuteczne?

Książki motywacyjne – czy są skuteczne?

1 marca, 2019 Wyłączono przez Wielka zmiana

W naszym zachodnim, wysoce rozwiniętym społeczeństwie, pomimo pozornego zaspokojenia wszystkich potrzeb, problemy depresji i ogólnego braku chęci do życia są niepokojąco powszechne. Na szczęście istnieje wiele metod, jak sobie z nimi radzić – jedną z opcji są książki motywacyjne, szybko zyskujące popularność wśród różnych grup wiekowych.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić skuteczności książek motywacyjnych, głównie dlatego, że pojęcie to jest bardzo ogólne. Jak można się domyślić, poszczególne wydania potrafią znacznie różnić się treścią i ogólną jakością, zależnie od doświadczenia i umiejętności ich autora. Nie zmienia to jednak faktu, że można natrafić się na wyśmienite publikacje, które są w stanie naprawdę odmienić nasze dotychczasowe życie.

W czym mogą pomóc nam książki motywacyjne?

Chociaż książka motywacyjna zazwyczaj nie jest w stanie zastąpić wizyty u profesjonalnego psychologa, to stanowią one prosty i przyjemny sposób, aby dodać sobie energii i chęci do realizowania swoich ambicji. Warto zaznaczyć, że nie są to zwykłe, puste slogany, którymi często posługują się coache – publikacje te skupiają na faktycznych i treściwych poradach. Aby książki motywacyjne mogły przynieść zauważalne efekty, należy wziąć je na poważnie i stosować się do zawartych w nich wskazówek. Oprócz rzeczy oczywistych, jak choćby uregulowanie swojego cyklu snu oraz rezygnacja z używek, dowiemy się między innymi o skutecznych sposobach na organizację dnia oraz dłuższe utrzymanie koncentracji. Wprowadzając do swojego życia liczne, drobne zmiany, powoli będziemy kierunkować się w dobrym kierunku, dążąc do szczęścia i samorealizacji.

Jak wybrać dobrą książkę motywacyjną?

Wybierając książki motywacyjne można sugerować się tymi samymi wyznacznikami, co przy dowolnej publikacji. Oceny recenzentów, opinie znajomych – nie ma sensu uczyć się na własnych błędach, kiedy opracowania są na wyciągnięcie ręki. Istnieje także pewien ustalony już kanon najlepszych wydań, po który warto jest sięgnąć w pierwszej kolejności.