Jak Polakom pracuje się w Niemczech?
25 lutego, 2019Pomimo tego, że rynek pracy w Polsce znacznie poprawił się w ciągu kilku ostatnich lat, wiele młodych i starszych osób nadal decyduje się na wyjazd zagranicę, aby zarabiać więcej. Spora grupa Polaków trafia do Niemiec, ponieważ nasz bliski sąsiad chętnie zatrudnia Polaków i oferuje im coraz lepsze warunki pracy. Czy nasi rodacy są zadowoleni z pracy w Niemczech?
Praca w Niemczech – kto jest poszukiwany?
Dzisiaj do Niemiec najczęściej wyjeżdżają opiekunowie osób starszych oraz pielęgniarki. Duży nacisk nakłada się tam bowiem na opiekę nad seniorami, która jest kompleksowa i zawsze na najwyższym poziomie. Stosunkowo wysokie emerytury Niemców sprawiają, że bardzo chętnie zatrudniają oni prywatnych opiekunów. Poza tym, pracę w Niemczech bez trudu znajdują również lekarze, którzy znają język niemiecki na biegłym poziomie. Okazuje się, że coraz częściej poszukiwani są eksperci w różnych dziedzinach, a nie tylko tańsza siła robocza. Niemcy to bogaty kraj, ale nadal często do pracy wyjeżdżają tam budowlańcy, hydraulicy, czy mechanicy, ponieważ brakuje tam takich fachowców. Dla nich praca w Niemczech to ciekawe doświadczenie, ale również możliwość dorobienia i nauki języka obcego. Niektórzy decydują się na pozostanie w kraju i założenie działalności.
Praca w Niemczech dla młodych
Osoby po studiach, które szukają dobrego zatrudnienia również mogą poszukiwać dla siebie odpowiedniej pozycji na niemieckim rynku pracy. Nasze Uniwersytety kształcą bowiem na bardzo wysokim poziomie, który uznawany jest przez niemieckich pracodawców. Jedynym warunkiem jest oczywiście odpowiedni poziom znajomości języka niemieckiego, którym trzeba się posługiwać. Bywa, że firma otwiera później filię w Polsce i poszukuje doświadczonych pracowników do rozkręcenia biznesu.
Okazuje się, że spora grupa młodych osób decyduje się na powzięcie zatrudnienia w Niemczech. Nadal jednak osoby w średnim wieku, a nawet starsze chętnie wyjeżdżają za sąsiednią granicę, ponieważ tam mogą dorobić sobie do lepszej emerytury i zapewnić bardziej godne warunki życia.