Jakie korzyści zdrowotne niesie suplementacja witaminą e?

Natural Foods high in a vitamin E. Flat lay

Tak bardzo ważna witamina e faktycznie zawiera osiem różnych składników odżywczych, z których cztery to tokoferole, a pozostałe cztery to różne tokotrienole. Naprawdę możesz czerpać korzyści z przyjmowania witaminy E, zanim jednak się na to zdecydujesz, warto wiedzieć dokładnie o jakich wartościach mowa.

 

Witamina e – oświadczenia zdrowotne

Istnieje wiele oświadczeń zdrowotnych dotyczących witaminy E, a niektóre z nich mają nawet solidne dowody naukowe. Najbardziej znaną grupą witaminy E jest alfa-tokoferol, i dotyczy to zarówno kwestii diety, jak i kategorii wysokiej suplementacji.

Ponadto witamina e jest jednym z najlepiej przebadanych składników odżywczych, a to ze względu na jej zdolność do zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, które mogą mieć bardzo duży wpływ na ryzyko typowych chorób. Większość korzyści, jakie można uzyskać dzięki witaminie e, to jej właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że łączy się z tlenem i niszczy wszystkie wolne rodniki. Oto niektóre z jego zalet i dlaczego witamina ta jest tak ważna dla ludzkiego ciała.

Witamina e – przykładowe korzyści

Najważniejsza funkcja i korzyści z niej płynące pochodzą z właściwości przeciwutleniających witaminy E. Te przeciwutleniacze pomagają usuwać wolne rodniki. Wolne rodniki to niestabilne związki, które mogą uszkodzić strukturę komórkową organizmu. Spożywając witaminę E, poprawiasz poziom odporności organizmu.

 

Jest też coś dla urody: suplementacja witaminą e poprawia skórę i włosy. To kolejna powszechnie znana korzyść witaminy E, którą jest:

  • pielęgnacja skóry
  • pielęgnacja włosów

 

Również tutaj, dzięki właściwościom przeciwutleniającym, witamina e faktycznie poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Witamina e działa szybko, co pomaga złagodzić zmęczenie, a także pomaga wzmocnić ściany naczyń włosowatych, jednocześnie odżywiając komórki.

Warto wiedzieć, że również pomaga w chorobie zwłóknieniowej piersi. Kobiety cierpiące na włóknisto-torbielowatą chorobę piersi często znajdują ulgę za pomocą suplementów witaminy E. Ta choroba piersi może powodować u kobiet spore boleści, czasem mogą nawet pojawić się łagodne grudki i obrzęki. Badania nie były jeszcze w stanie udowodnić, dlaczego witamina E pomaga w tym stanie u kobiet, niemniej jednak wiele kobiet podkreśla, że tak właśnie jest.

Witamina E pomaga również zachować zdrowy układ nerwowy organizmu. Dzieje się tak, bowiem chroni osłonki mielinowe otaczające nerwy. Ponadto witamina E zapobiega degradacji umysłowej, która występuje z powodu starzenia się. Może to również obejmować przerażającą chorobę Alzheimera.