Co poradzić na popękane pięty?

Czy Twoje pięty są dalekie od ideału? Jeśli tak, jest duża szansa, że chodzi o suche i popękane pięty. Podeszwy zdrowych stóp są zazwyczaj grube, giętkie i mocne, co pomaga chronić naskórek przed naciskiem wynikającym z poruszania się na nogach przez cały dzień. Ale kiedy jest się mniej niż sumiennym w utrzymywaniu ich w zdrowiu, stopy – a szczególnie pięty – mogą wyschnąć, co skutkuje wyżej opisanym ich wyglądem.

 

Popękane pięty – przyczyny

Problem jest nie tylko natury estetycznej. Pęknięte pięty mogą boleć podczas chodzenia, a skóra może pękać i krwawić. Dalej, otwarte rany na stopach mogą prowadzić do infekcji.

Co powoduje taki stan rzeczy? Popękane pięty są wynikiem lat zaniedbania i zużycia stóp. Nacisk i tarcie codziennych czynności powodują, że sucha skóra odkłada modzele na stopach, które ostatecznie pękają, powodując głębokie, widoczne pęknięcia.

Im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz cierpieć na suche, pękające pięty. Ich stan może również się pogorszyć w okresie letnim, więc teraz jest idealny czas, aby zacząć zwracać baczniejszą uwagę na stan swoich stóp.

Unikanie tych rzeczy pomoże utrzymać zdrowe pięty:

  • Klasyczne mydła – zamiast nich wybierz żel lub mydło nawilżające.
  • Gorące, zbyt długie prysznice i kąpiele – gorąca woda jest znana z osuszania skóry. Twoje stopy często odczuwają to w najgorszy sposób, ponieważ moczą się w parującej wodzie z mydłem, zanim ta spłynie do kanalizacji.
  • Od czasu do czasu można nosić sandały – cóż, to lepiej niż w ogóle nie mieć butów! Ale noszenie ich zbyt często wystawia stopy na działanie żywiołów, powodując ich wysychanie.

 

Jak wyleczyć popękane pięty?

Przede wszystkim, delikatnie złuszczaj piętę pumeksem. Podobnie jak w przypadku opieki nad samochodem lub domem, rutynowa konserwacja to długa droga. Codziennie nawilżaj stopy, szczególnie po kąpieli i przed założeniem skarpet i butów. Spróbuj nałożyć wazelinę na stopy przed pójściem spać. Załóż skarpety, aby utrzymać wilgoć podczas snu.

Noś czyste skarpety i buty, które są dopasowane do pogody i temperatury. Najlepiej też porzuć fantazyjną wełnę lub materiały syntetyczne. Bawełniane skarpety najlepiej pochłaniają wilgoć i pozwalają skórze oddychać!

Możesz delikatnie złuszczać skórę pumeksem, ale unikaj rygorystycznego szorowania, bo może to spowodować dalsze uszkodzenie wysuszonych pięt.

Utrzymanie pięt w zdrowiu i nawilżeniu pomoże Ci zachować komfort i pozostać aktywnym. Zdrowe, a nie popękane pięty nie powodują bólu i dyskomfortu. Twoje stopy będą Ci za to wdzięczne!