Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

17 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Ból kręgosłupa należy do bardzo nieprzyjemnych, gdyż wpływa on na ogólne samopoczucie, a promieniujący ból do pozostałych obszarów ciała sprawia, że człowiek ma ochotę zaszyć się jak najdalej od ludzi. Czy środki przeciwbólowe to jedyne rozwiązanie, a może warto sięgnąć po domowe metody?

Dlaczego kręgosłup boli?

Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Są one z reguły uwarunkowane wiekiem osoby, która się z nim zmaga, charakterem jej pracy zawodowej oraz uwarunkowaniami genetycznymi. Kręgosłup boli, kiedy kobieta jest w ciąży, a jest to spowodowane faktem, że staje się ona coraz cięższa z przodu i jej ciało nie ma odpowiednich proporcji. Ból kręgosłupa dotyka również osoby, które pracują fizycznie, podnoszą ciężkie przedmioty i nie robią tego w odpowiedniej pozycji. Kontuzji można nabawić się do tego w trakcie wykonywania ćwiczeń na siłowni bądź aktywności na wolnym powietrzu. Następnie, dyskomfort pojawia się, gdy człowiek się garbi, przyjmuje niewłaściwą pozycję zarówno w trakcie wykonywania podstawowych czynności życiowych, jak i pracy zawodowej. Można wyróżnić jednak szereg innych przyczyn, które odpowiadają za ból, jak chociażby wypadnięcie dysku, osteoporoza czy zwyrodnienie stawów.

Domowe metody ba ból kręgosłupa

Większość osób w trakcie zmagania się z nieprzyjemnym bólem kręgosłupa sięga po środki przeciwbólowe. Nikt takiego postępowania nie neguje, jednakże należy wiedzieć także o innych możliwościach, które czasem sprawdzają się lepiej niż tabletki.

W pierwszej kolejności należy mieć świadomość dobroczynnego wpływu gorącej kąpieli. Jej zadaniem jest przede wszystkim rozluźnienie mięśni oraz działanie przeciwzapalne. Gorąca woda powinna zostać wzbogacona w sole do kąpieli oraz olejki eteryczne, aby efekty były jak najlepsze.

W drugiej kolejności (najlepiej po długiej, rozgrzewającej kąpieli) należy udać się do łóżka. Kiedy człowiek stoi bądź wykonuje inne czynności w pozycji pionowej obolałe mięśnie cały czas pracują, nie mając szansy na odpoczynek. Położenie się na wznak i przespanie w takiej pozycji całej nocy jest w stanie przegonić ból oraz przynieść zdecydowaną ulgę.

Powyżej zostało opisane zbawienne działanie gorącej wody, jednakże zimno także przynosi zdecydowaną ulgę. Bolące miejsce może być zarówno polewane zimną wodą, jak również można zastosować kostki lodu, jednakże dla wielu osób druga możliwość jest trudna do wytrzymania ze względu na różnicę temperatur między ciałem a lodem. Metoda ta cieszy się ogromną popularnością, gdyż przynosi pożądane rezultaty.