Autyzm – strojenie od świata oraz ludzi

Autyzm – strojenie od świata oraz ludzi

19 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wśród wielu chorób związanych z mózgiem występuje również autyzm. Wśród najbardziej znanych objawów wskazuje się unikanie kontaktu z otoczeniem oraz innymi ludźmi przez osoby chore. W dzisiejszych czasach cały czas jednak nie poznaliśmy przyczyn autyzmu. Co należy wiedzieć o chorobie?

Autyzm – choroba

Autyzm jest chorobą neurologiczną za którą wini się geny. Z autyzmu nie można się wyleczyć, a objawy pojawiają się już w dzieciństwie. Osoby chore z reguły określane są jako dziwne, gdyż nie zachowują się tak jak rówieśnicy oraz pozostali ludzie. Osoby z autyzmem posiadają niewłaściwą ilość serotoniny, a także pozostałych nauroprzekaźników występujących w mózgu. W związku z tym nasuwa się wniosek, że choroba kształtuje się już w łonie matki.

Jak objawia się autyzm?

Autyzm można rozpoznać u dziecka, które nie ukończyło 3 lat, jednakże rodzice są w stanie zauważyć chorobę jeszcze wcześniej. Dzieci są bardzo spokojne, grzeczne, nie przeszkadza im hałas, nie skupiają wzroku na przechodzących osobach czy ruchu, a w przypadku wzięcia ich na ręce – zastygają. W okresie niemowlęcym dziecko nie gaworzy, nie mówi, a do tego przez wiele godzin jest w stanie patrzeć się w jeden punkt.

Osoby z autyzmem tworzą własny świat do którego nie dopuszczają nikogo. Nie jest on rzeczywisty, jednakże dla chorego jest on bardzo ciekawy i interesujący, przez to osoby z poza wyimaginowanego świata wydają się nudne. Chory nie ma potrzeby, aby z nimi rozmawiać. Dziecko nie jest w stanie normalnie, prawidłowo się rozwijać. Nie chce ono kontaktów ani z innymi dziećmi, ani też członkami rodziny. Kontakt fizyczny również zaczyna przeszkadzać, ból nie jest odczuwalny, dziecko nie wykazuje jakichkolwiek emocji oraz uczuć. Dzieci nie mówią, a jeśli już porozumiewają się, czynią to w innym, niezrozumiałym bądź dziwnym języku. Wykonują również dziwne, powtarzalne gesty. Objawy autyzmu to również przyzwyczajanie się do różnych rzeczy i nerwowa reakcja na zmiany. Chorzy nie śpią dobrze, jednakże mogą mieć wyjątkowe zdolności, jak chociażby umiejętność zapamiętywania.

Samotność, poważna twarz, zainteresowanie rzeczami, a nie ludźmi, brak emocji, a czasem agresja i brak dobrego snu to więc typowe objawy choroby.

Co dalej?

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie wykonać jakichkolwiek badań potwierdzających występowanie choroby. Jednakże chorobę potwierdza się w pierwszej kolejności badaniem rozwoju dziecka, które wykonuje specjalista. Później odbywa się wszechstronna ocena dziecka, która potwierdza bądź zaprzecza chorobie. Objawy autyzmu są jednak tak specyficzne, że większość osób potrafi rozpoznać ją od razu.