Alergia na pyłki roślin – jak ją rozpoznać?

Alergia na pyłki roślin – jak ją rozpoznać?

26 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Wśród wielu rodzajów uczuleń oraz alergii, alergia na pyłki roślin jest najczęstszą dolegliwością dzisiejszego społeczeństwa. Teoretycznie, nie powinna być bardzo uciążliwa, jednakże nie jest to reguła, gdyż niektórzy oprócz kataru zmagają się także z silnymi bólami głowy, bolącym gardłem oraz łzawieniem oczu.

Uczulenie na pyłki roślin

Alergia tego typu występuje sezonowo. Jest to jednoznaczne z tym, że objawy uczulenia nie dokuczają przez cały rok, tylko w wybranych miesiącach, kiedy kwitną określone rośliny bądź drzewa. Jest to bardzo popularna choroba, gdyż przyjmuje się, że zmaga się z nią nawet co 4 osoba mieszkająca w Polsce. Alergie występują na skutek braku reakcji układu odpornościowego na alergen, którym w tej sytuacji są trawy, drzewa oraz inne rośliny. Nie wykryto jeszcze dlaczego tak się dzieje, ale organizm traktuje wybrane substancje jako groźne dla niego, co sprawia, że nawiązuje się walka. W związku z tym można zauważyć w krwi substancje, których w normalnych warunkach tam nie ma.

Główni winowajcy

Alergia pyłkowa powstaje przede wszystkim na skutek pylenia traw, co ma swój początek w ostatnich dniach kwietnia. W lipcu alergicy zauważają u siebie najgorsze objawy, które wraz z upływem lata stają się coraz mniej intensywne, aż odchodzą całkowicie we wrześniu. Wśród najczęściej wskazywanych traw alergenów wymienia się kupówkę pospolitą, mietlicę pospolitą oraz kostrzew czerwony.

Na drugim miejscu występują drzewa, które jednak nie uczulają tak często jak omówione powyżej trawy. Alergicy zauważają u siebie objawy w lutym, a kończą się one przeważnie w pierwszej połowie maja. Za uczulenie odpowiada przede wszystkim brzoza, buk, platan, leszczyna, dąb, olcha oraz wierzba.

Należy też wspomnieć o chwastach, które odpowiadają za alergie występujące dopiero pod koniec lata oraz jesienią. Mowa głównie o bylicy, pokrzywie, komosie, szczawiu oraz babce.

Jak objawia się alergia na pyłki?

Osoba u której występuje alergia na pyłki zauważy u siebie przede wszystkim intensywne kichanie oraz katar. Kolejne niewątpliwe oznaki alergii to zapalenie spojówek, czerwone, łzawiące oczy, które mogą także puchnąć. Wielokrotnie pojawiają się bóle głowy oraz zatok, które w najbardziej zaawansowanych stadiach przybierają formę migren. Alergia często łączy się z astmą, a więc występują duszności oraz nieoczekiwany kaszel, który ciężko jest powstrzymać zdecydowanie. Są i inne dolegliwości, jednakże dotykają one znacznie mniejszej liczby osób, ale również wpływają na ogólne samopoczucie oraz wymagają odpowiedniego postępowania.