Co warto wiedzieć o pracy w Holandii?

Co warto wiedzieć o pracy w Holandii?

9 marca, 2019 Wyłączono przez Wielka zmiana

Coraz częściej decydujemy się na emigrację zarobkową. Wiele osób chciałoby pracować np. w Skandynawii, jednak rynek skandynawski jest specyficzny i z tego względu większość Polaków wybiera ostatecznie kierunek zachodni. Krajem, który cieszy się sporą popularnością jeśli chodzi o emigrację zarobkową jest Holandia. Co warto wiedzieć o rynku pracy w tym państwie jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe?

Rynek pracy w Holandii: najważniejsze informacje

Nie da się ukryć, że najwięcej Polaków wyjeżdża do Holandii do pracy fizycznej, a konkretniej – do pracy w szeroko rozumianym rolnictwie, sadownictwie i przetwórstwie. Dużą popularnością cieszą się oferty pracy w sadach owocowych, ale także np. przy pieczarkach czy szparagach. To powoduje jednak, że praca w Holandii nierzadko ma charakter sezonowy, a Polacy wyjeżdżają do tego kraju tylko na kilka miesięcy, czyli np. na okres sadzenia lub okres zbiorów. Sporo ofert pracy dla osób z zagranicy można też znaleźć jeśli chodzi o branżę budowlana czy branżę logistyczną. Tradycyjnie już też brakuje fachowców – m.in. hydraulików, ślusarzy czy spawaczy. Co ważne, mogą liczyć oni na całkiem dobre zarobki, zwłaszcza w porównaniu do osób wykonujących pracę sezonową.

Wysokie zarobki: w jakich zawodach?

Przedstawiciele jakich zawodów mogą z kolei liczyć na najwyższe wynagrodzenie? Są to przede wszystkim chirurdzy, notariusze, piloci samolotów, adwokaci, inżynierowie czy – co ciekawe – profesorowie uniwersyteccy. Jak łatwo się domyślić, Polacy mają jednak znacznie mniejszą szansę na objęcie tak intratnych posad.

Zwrot podatku z Holandii

Kolejną kwestią, która interesuje osoby rozważające wyjazd do Holandii, jest zwrot podatku z Holandii. Tak jak w przypadku wielu innych krajów, tak i pracując w kraju tulipanów jesteśmy w stanie uzyskać zwrot podatku z Holandii. Zwrot może wynieść nawet kilkaset euro, dlatego warto dopełnić niezbędnych formalności. Potrzebna jest karta podatkowa Jaaropgaaf lub ostatni Salaris, a także zaświadczenie UE potwierdzające dochody osiągnięte na terenie Polski. Jeśli chodzi o zwrot podatku z Holandii, warto zwrócić się do specjalistów, którzy podpowiedzą, co należy zrobić by móc liczyć na taki zwrot.