Co na zgagę?
2 marca, 2022Kluczową rolę w zapobieganiu problemowi zgagi odgrywa profilaktyka, której podstawą jest odpowiednia dieta oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Te elementy są również nieodzowne w procesie jej leczenia, które niejednokrotnie wymaga stosowania odpowiednich leków.
Zgaga powstaje w wyniku podrażnienia przełyku treścią kwasową, dlatego medykamenty zwalczające zgagę powinny wykazywać działanie zobojętniające. W ten sposób łagodzą nieprzyjemne uczucie pieczenia, jak również przyczyniają się do wytworzenia warstwy ochronnej. Dzięki temu zmniejsza się ilość wydzielanego kwasu solnego w żołądku, a proces trawienia przebiega sprawniej. Problemowi zgagi można zapobiec, dzięki spożywaniu regularnych i małych posiłków.
Ważna jest zachowanie minimum trzygodzinnych odstępów pomiędzy nimi. Powinno się również unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio po posiłku. Ważne jest też zrezygnowanie z ciasnych ubrań, aby dodatkowo nie zwiększać ucisku na brzuch, które zwiększa ryzyko występowania problemów z trawieniem. Z diety należy wyeliminować produkty takie jak: słodycze, smażone i zbyt pikantne potrawy. Surowe warzywa, mocna kawa i herbata zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co zakłóca trawienie i przyczynia się do występowania nieprzyjemnego uczucia pieczenia w przełyku.
Co na zgagę? Pomocne mogą okazać się metody oparte o naturalne substancje pochodzące wprost z natury. Właściwości łagodzące i poprawiające trawienie zawiera wyciąg z dziurawca czy mięty, dlatego zaleca się regularne spożywanie naparów z tych roślin. Na rynku są dostępne również gotowe herbatki będące starannie opracowaną mieszanką ziół. Dobrze, jeśli te zawierają w swoim składzie takie gatunki roślin jak: koper włoski czy anyżek. Trawienie doskonale wspomagają również niektóre przyprawy, na przykład cynamon czy kardamon. Rolę neutralizatora kwasu żołądkowego pełni również słaba herbata z cytryną oraz woda z zwartością sody oczyszczonej.
Lek na zgagę
Jeśli zgaga jest silna lepiej sięgnąć po gotowe leki dostępne w aptekach bez recepty. Warto zwrócić uwagę na te, które występują w płynnej formie, która to jest łatwiej przyswajalna przez organizm. Ważne, aby preparaty wykazywały działanie zobojętniające. W przypadku codziennego występowania silnej zgagi należy zasięgnąć porady lekarskiej. Odpowiednia diagnoza pozwoli wybrać stosowne formy leczenia. Są one uzależnione od przyczyn występowania schorzenia. Wielokrotnie zgaga jest symptomem chorób serca. Szczególne prawdopodobieństwo występuje u osób, które dodatkowo zmagają się z nadciśnieniem lub mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Często istotną rolę odgrywają również uwarunkowania genetyczne. Odpowiednia profilaktyka i leczenie pozwalają zwalczyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które wywołuje zgaga.