Atopowe zapalenie skóry – choroba, przy której należy uzbroić się w cierpliwość

Atopowe zapalenie skóry – choroba, przy której należy uzbroić się w cierpliwość

24 maja, 2019 Wyłączono przez ds_juzek

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z tych chorób, które wywołują sporo zmian w życiu pacjenta i jego rodziny. Ponieważ zdecydowanie częściej chorują najmłodsi (nawet do 10 proc. populacji osób przed 18 rokiem życia), rodzice muszą zadbać o wiele drobnych detali. Będzie ich tym więcej, im młodsze  jest dziecko.

AZS może pojawić się w każdym momencie. Do pierwszego roku życia charakterystyczne trudne do przeoczenia zmiany, czyli wysypka, rumień i świąd zaczynają się pojawiać na twarzy, a następnie przenoszą się na ramiona. Po okresie niemowlęcym najczęściej zaczyna się od zgięć  w stawach łokciowych i kolanowych. Po pierwszych objawach zmiany mogą przenosić się w dowolne miejsce ciała. Ich nasilone występowanie zależy od jakości płaszcza lipidowego, czyli niewidocznej bariery ochronnej naskórka, która powstrzymuje wodę przed nadmiernym wyparowywaniem z głębszych warstw tkanki. Im większe ubytki w płaszczu, tym głębsze i bardziej dokuczliwe objawy przynosi atopowe zapalenie skóry.

Jak pomóc? Wszystkie metody przewidują długotrwałe przyjmowanie substancji leczniczych

Jeśli specjalista stwierdzi rozwój choroby, której mechanizmy związane są z układem immunologicznym i genetyką, powinien zaproponować terapię. Atopowe zapalenie skóry można leczyć sterydami, które na ogół skutecznie cofają objawy, ale posiadają krótkotrwałe działanie. Odtworzenie bariery wymaga preparatów i maści zawierających ceramidy i lipidy, które pomogą wzmocnić naskórek. Nawilżenie skóry i przywrócenie jej fizjologicznej równowagi wymaga farmakologicznych balsamów i kremów. W cięższych przypadkach włącza się leki immunosupresyjne oraz glikokortykosteroidy, a uzupełnieniem terapii może być leczenie światłem ultrafioletowym, niewskazane jednak u niemowląt i młodszych dzieci.

To wymaga cierpliwości. Codzienna pielęgnacja i dostosowanie warunków życia do atopowego zapalenia skóry
Przepisane leki można uzupełniać natłuszczającymi i nawilżającymi dermokosmetykami. Przy myciu pacjenta wskazany jest krótki letni prysznic, ale co jakiś czas należy wdrożyć kąpiele lecznicze z dodatkiem olejów. Niezwykle istotny jest dobór ubrania z bawełny wysokiej jakości, by nie podrażniało i nie skłaniało do szkodliwego drapania. Z tych samych powodów należy unikać skoków temperatur i stresu. Warto rozważyć przemeblowanie domu – wskazane są sprzęty bez tapicerki, brak zasłon i dywanów, by nie powodować namnażania roztoczy i alergenów.