Zwapnienie prostaty – na czym polega?

Zwapnienie prostaty – na czym polega?

1 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Prostata większości z nas kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami okolic intymnych występującymi u starszych mężczyzn. W rzeczywistości jest to nazwa nie jednostki chorobowej, a narządu zwanego fachowo gruczołem krokowym lub sterczem. Co więcej, nie tylko starsze osoby mogą cierpieć na dolegliwości z nią związane, dlatego warto regularnie badać ten narząd. Co może ci grozić, jeśli nie będziesz tego przestrzegał?

Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy jest narządem, który występuje tylko u mężczyzn. Znajduje się w okolicy pęcherza moczowego i odbytnicy, a kształtem przypomina kasztan. Wzrost prostaty powoduje testosteron, jej główną funkcją jest natomiast produkcja cieczy będącej nośnikiem plemników w nasieniu. Prostata powiększa się z wiekiem, a u starszych osób może uciskać na cewkę moczową – stąd popularne problemy z oddawaniem moczu.

Objawy chorób prostaty

Objawy te mogą występować u osób po pięćdziesiątce, u których doszło do łagodnego rozrostu prostaty – jednak u osób młodszych zawsze wymagają czujności, wizyty u urologa i w razie konieczności przeprowadzenia dalszych badań, np. badania doodbytniczego czy USG. Rozważ zgłoszenie się do lekarza, jeśli zauważyłeś u siebie któreś z tych objawów:

  • częste parcie na mocz,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • zmniejszenie lub przerywanie strumienia moczu,
  • nietrzymanie moczu.

Choroby gruczołu krokowego

Jeśli zauważysz u siebie któreś z tych objawów, najlepiej udać się do lekarza urologa i zbadać swoją prostatę. Wielu mężczyzn boi się raka gruczołu krokowego, jednak przerost prostaty lub inne niepokojące objawy nie muszą od razu oznaczać nowotworu. Dość popularnymi schorzeniami prostaty jest jej zapalenie, kamica lub po prostu łagodny przerost.

Na czym polega zwapnienie prostaty?

Gdy z niepokojącymi objawami udasz się do lekarza, który następnie wykona USG transrektalne (zwapnienie nie jest wyczuwalne w badaniu per rectum) – może okazać się, że cierpisz na zwapnienie gruczołu krokowego. Może to brzmieć strasznie, jednak nie martw się – nie masz powodów do obaw. Zwapnienie prostaty nie jest chorobą samą w sobie, lecz objawem innych schorzeń – zwykle po prostu łagodnego przerostu prostaty. Może również towarzyszyć jej zapaleniu lub kamicy. Jeśli pacjent cierpiący na zwapnienie prostaty odczuwa silne bóle w okolicy jąder niepodlegające leczeniu farmakologicznemu, czasami lekarz może zasugerować usunięcie prostaty.

Nawet jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, a wynik USG nie będzie idealny – nie musi oznaczać to raka ani żadnej innej poważnej choroby gruczołu krokowego. Ważne, by trzymać rękę na pulsie – a raczej na sterczu, bo samobadanie tego narządu jest jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki jego chorób.