Choroba Alzheimera objawy

Choroba Alzheimera objawy

28 stycznia, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Badania epidemiologiczne wskazują, że choroba Alzheimera należy do najczęstszych przyczyn otępień w populacji. Jest to choroba o wielowymiarowym charakterze, której oprócz zaburzeń poznawczych towarzyszą również zaburzenia ruchowe, emocjonalne oraz trudności społeczne. Jakie są objawy choroby Alzheimera?

Skąd bierze się otępienie typu Alzheimera

Otępienia Alzheimerowskie związane są ze zmianami w korze płatów czołowych, która ulega zanikowi wskutek wielu zmian. Za podstawową przyczynę uważa się układanie amyloidu, czyli nieprawidłowego białka w obrębie struktur cholinergicznych podwzgórza oraz kory płatów czołowych. Amyloid doprowadza do degeneracji neuronów, co przyczynia się do zaniku obszarów mózgu odpowiedzialnych przede wszystkim za funkcje poznawcze. Są one nasilane przez nieprawidłowe działanie układu cholinergicznego.

Na przebiegu starzenia się pojawiają się łagodne zaburzenia poznawcze, w których to występują trudności z przypominaniem sobie nazw, trudnościami z kojarzeniem oraz odtwarzaniem zjawisk z niedalekiej przeszłości. W chorobie Alzheimera dominującym objawem są zaburzenia pamięci, które związane są z nagromadzeniem się amyloidu w obrębie struktur płata skroniowego – przede wszystkim hipokampa, który odpowiedzialny jest za zdolność zapamiętywania i odtwarzania informacji.

Typowe objawy choroby Alzheimera

Do typowych objawów choroby Alzheimera trzeba zaliczyć przede wszystkim zaburzenia związane z zapamiętywaniem, kojarzeniem faktów, rozpoznawaniem osób i miejsc. Szczególnym problemem towarzyszącym okazują się zaburzenia ze sfery emocjonalnej – labilność afektywna, niepokój, bezsenność, impulsywność oraz agresja. To one stają się szczególnie problematyczne dla osób opiekujących się chorymi na Chorobę Alzheimera. Sporym problemem okazują się również zaburzenia ruchowe, które pojawiają się wraz z degeneracją kory płatu czołowego. Do najczęstszych przyczyn śmierci z powodu Alzheimera należy zaliczyć niedożywienie, zaburzenia elektrolitowe oraz urazy będące przyczyną złamań i długotrwałego unieruchomienia.