Wylewy w oku – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Wylewy w oku – przyczyny, leczenie i zapobieganie

17 stycznia, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wylew w oku, zwany także wylewem podspojówkowym charakteryzuje się krwistą, niebolesną ranką w obrębie ciała szklistego. Pęknięte naczynka w oku są najczęściej niegroźną przypadłością, która zanika samoistnie w przeciągu 2 tygodni. Niemniej nie należy ich bagatelizować i skontaktować się z okulistą, który zweryfikuje przyczynę powstania wylewu w oku i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie.

Wylew w oku – przyczyny

Okuliści wyróżniają trzy rodzaje przyczyn odpowiedzialnych za wylew w oku, do których zalicza się:

• nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi – konsekwencja wysiłku fizycznego, kichnięcia, kaszlu, zaparć lub wymiotów

• czynniki mechaniczne – np. obecność ciała obcego w oku, uraz oka, zapalenie spojówek, używanie szkieł kontaktowych, guz spojówki, zatarcie oka

• czynniki o charakterze układowym – np. choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie), białaczka, anemia, cukrzyca, urazy wielonarządowe, ostre choroby, w trakcie których pojawia się gorączka (grypa, ospa, szkarlatyna czy odra). Ponadto, wylew w oku może być reakcją organizmu na przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza tych zawierających warfarynę, kwas acetylosalicylowy oraz acenokumarol.

Wylew w oku – leczenie

Prawidłowe leczenie wylewu podspojówkowego uzależnione jest od przyczyny jego powstania. W sytuacji, kiedy za powstanie wylewu w oku odpowiada chwilowy wzrost ciśnienia w żyłach dodatkowe leczenie nie jest potrzebne, jako że ten rodzaj wylewu zanika samoistnie po kilkunastu dniach, chociaż okulista może przepisać odpowiednie leki pozwalające na przyspieszenie okresu rekonwalescencji. Kiedy wylew jest konsekwencją czynników mechanicznych, takich jak obecność ciała obcego w oku, okulista usunie przyczynę, prawdopodobnie przeprowadzając dodatkowe badania, takie jak USG oka w celu zweryfikowania potencjalnego odwarstwienia siatkówki oka (które zostanie także wykonane w przypadku pacjentów chorych na cukrzycę, w celu potwierdzenia obecności patologicznych naczyń krwionośnych związanych z retinopatią cukrzycową). W przypadku chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca należy niezwłocznie skontaktować się nie tylko z okulistą, ale również z lekarzem prowadzącym, ponieważ pęknięte naczynko może oznaczać reakcję organizmu na nieprawidłowy sposób leczenia (zwłaszcza lekoterapii), który należy odpowiednio zmodyfikować.

Wylew w oku – prewencja

Wylew w oku jest niezwykle często konsekwencją przepracowania, przemęczenia, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu lub długiego siedzenia przed ekranem komputera. W takim przypadku można wspomagać się kroplami dostępnymi w aptece bez recepty, zwanymi powszechnie „suchymi łzami”. W przypadku osób noszących szkła kontaktowa nie wolno dopuszczać do wysychania spojówek i zachować szczególną uwagę przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek. Osoby cierpiące na przewlekłe choroby jak np. cukrzyca powinny regularnie odbywać wizyty kontrolne u okulisty. Równie istotne znaczenie ma odpowiednia dieta, zwłaszcza wzbogacona o produkty zawierające witaminę K.