Wrzody żołądka – jak je szybko rozpoznać?

Wrzody żołądka – jak je szybko rozpoznać?

26 lipca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wrzody żołądka dotykają układu pokarmowego, a dokładnie żołądek oraz dwunastnicę. Osoby, które dorobiły się choroby wrzodowej twierdzą, że zmagały się one z bólem trudnym do opisania, jednakże wiele osób nie zauważa u siebie żadnych skutków ubocznych. Czy można z nimi żyć, a co więcej czy można im zapobiegać?

Co to jest wrzód żołądka oraz jakie są jego przyczyny?

Wrzody trawienne są małymi ubytkami, które pojawiają się w śluzówce żołądka oraz dwunastnicy. Występują one razem z zapalnym naciekiem oraz martwicą. Szacuje się, że około 10% dorosłych zmaga się z chorobą wrzodową, jednakże co ciekawe spotyka ona głównie mężczyzn. Jakie są przyczyny powstania wrzodów żołądka? Przede wszystkim za ich powstanie odpowiada zakażenie przy pomocy bakterii Helicobacter pylori, to najczęstszy powód pojawiania się wrzodów, mimo wszystko nie jedyny. Można się ich nabawić również na skutek przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), przez które rozumie się środki przeciwbólowe opierające się na ibuprofenie, ketoprofenie oraz innych. Rzadziej, ale mimo wszystko za wrzody żołądka wini się papierosy oraz alkohol, stres, a także dietę bogatą w ostre przyprawy. Czynniki o charakterze genetycznym także mogą sprawić, że choroba rozwinie się już nawet w młodym wieku.

Jak rozpoznać chorobę wrzodową?

Choroba wrzodowa nie zawsze objawia się od razu i wiele osób żyje z wrzodami przez wiele lat, zupełnie nieświadoma ich obecności. Jednakże, jest to nieliczna grupa, gdyż większość osób zmaga się z wyraźnym dyskomfortem oraz nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi wskazującymi na właśnie tę dolegliwość. Najczęściej występuje piekący ból oraz dyskomfort zlokalizowany w nadbrzuszu, można się go spodziewać głównie od razu po wstaniu, kiedy człowiek zmaga się ze wrzodami dwunastnicy oraz między 1 a 3 godzinami po posiłku, kiedy wrzody występują w żołądku. Częstą dolegliwością jest zgaga, nudności oraz wymioty, a także kwaśne odbijanie. Można zauważyć nieprzyjemny posmak w ustach, palenie w żołądku, intensywne oraz częste czkawki, a także odczuwanie nadmiernego wypełniania w brzuchu.

W przypadku wystąpienia jednego bądź kilku z objawów wymienionych powyżej niezbędna jest konsultacja lekarska. W chorobie wrzodowej szybkość działania ma znaczenie. Jeżeli lekarz rodzinny stwierdzi, że wszystko jest w porządku, należy uściskać mu rękę i podziękować. Ale jak to się mówi – lepiej dmuchać na zimne, niżeli gasić pożar związany z nieleczonymi wrzodami.