Uchyłki przełyku – co to za dolegliwość?

Uchyłki przełyku – co to za dolegliwość?

13 marca, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Uchyłki przełyku to jedna z chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów, która pojawia się głównie po ukończeniu 40 lat. Kiedy uchyłki są niewielkie mamy do czynienia z normalną sytuacją, jednakże kiedy ich gabaryty powiększają się można doczekać się niebezpiecznych stanów zapalnych. Jak objawia się ta choroba oraz co można zrobić w jej przypadku?

Uchyłki przełyku – jak można się ich nabawić?

Przez określenie uchyłki przełyku rozumie się uwypuklenia, które z wyglądu przypominają worek albo kieszonkę. Ich wielkość waha się od paru minimetrów do nawet kilkunastu centymentów i występują one w ścianie przełyku. Uchyłki pojawiają się jako efekt zbyt wysokiego ciśnienia przełykowego, które w dalszej kolejności wypycha błonę śluzową. Uchyłki mogą występować pojedynczo, albo w grupie.

Wiele osób zmaga się z tym problemem ze względu na zaburzenia, które miały miejsce w trakcie rozwoju, czyli mają je od zawsze. Inna z kolei grupa nabywa je, czyli są one kolejnym krokiem w różnych chorobach, między innymi gruźlicy. Kiedy mamy do czynienia z osobami zdrowymi, uchyłki to skutek uboczny niewłaściwie skomponowanej diety w której przeważają konserwanty, żywność przetworzona oraz małe ilości błonnika. Wraz z upływem czasu istnieje większe prawdopodobieństwo na pojawienie się tych dolegliwości.

Jak objawiają się uchyłki?

Kiedy mamy do czynienia z uchyłkiem gardłowo-przełykowy najczęściej odczuwany jest ucisk w gardle oraz przesuwanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, jednakże nie jest to połączone z odruchem wymiotnym. Wśród pozostałych skutków ubocznych dolegliwości wymienia się częste odbijanie oraz nieładny zapach z ust.

Drugi rodzaj uchyłki to choroba znajdująca się w środkowej części przełyku i nie jest związana z jakimikolwiek efektami ubocznymi, gdyż jej gabaryty nie są wystarczające, aby wpłynąć negatywnie na ludzki organizm.

Występuje także uchyłek nadprzeponowej części przełyku. W przypadku jego występowania pojawiają się napady czkawki, problemy w trakcie połykania, a nawet zwracanie pokarmu.

Większość osób ma także do czynienia z problemami w trakcie przełykania pokarmów, występuje zwracanie pokarmu, który jeszcze nie został strawiony, bóle brzucha, zaparcia oraz biegunki. Niektóry zmagają się ze wzdęciami oraz zbyt dużą produkcją gazów.

Jak rozpoznać oraz leczyć uchyłki?

Kiedy istnieje podejrzenie wystąpienia uchyłków konieczne jest wykonanie badania RTG w połączeniu z kontrastem. Nie można obyć się także bez badania endoskopowego przełyku razem z pobraniem wycinku, co umożliwia skontrolowanie stanu pacjenta (istnieje możliwość na pojawienie się zmian nowotworowych). Wymienione powyżej czynności nie są jednak skierowane do osób, które zmagały się z jakimikolwiek powikłaniami – w ich przypadku należy wykonać tomografię komputerową.

Kiedy uchyłki nie dają się we znaki nie należy ich leczyć, a jeśli już pojawi się stan zapalny konieczne jest rozpoczęcie leczenia przeciwzapalnego. Kiedy skutki uboczne związane z uchyłkami dają się we znaki należy zmienić dietę oraz przejść na spożywanie przede wszystkim produktów w płynnej postaci. Kiedy połykanie stanowi duży problem można spodziewać się leczenia operacyjnego, jednakże mowa o najbardziej skomplikowanych przypadkach.