Rola układu pokarmowego w organizmie człowieka

Rola układu pokarmowego w organizmie człowieka

1 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wielu ludzi myśli, że układ pokarmowy to jedynie żołądek. Nic bardziej mylnego, gdyż składa się na niego wiele narządów, które są ściśle ze sobą powiązane. Choroba jednego z nich bardzo często jest przenoszona na inny organ, dlatego po pierwsze warto wiedzieć jakie narządy wchodzą w skład układu pokarmowego oraz jaka jest ich rola.

Co to takiego układ pokarmowy?

Układ pokarmowy, jak sama nazwa wskazuje jest ściśle powiązany z odżywianiem. Ma w nim miejsce pobieranie pokarmu, przyswajanie substancji odżywczych, przetwarzanie ich oraz wydalanie. Należy zdawać sobie sprawę, że należy on do jednego z najbardziej skomplikowanych układów, które posiada człowiek. Żeby zrozumieć dokładnie o co chodzi w jego złożoności, należy go lepiej poznać.

Układ pokarmowy składa się z kilku współpracujących narządów. Jego zadaniem jest przede wszystkim wyżywienie organizmu człowieka, co jest możliwe dzięki budowaniu oraz odnowie tkanek. Konieczna jest także woda oraz substancje energetyczne, gdyż bez nich żaden człowiek nie byłby w stanie przeżyć dłużej niż kilku dni.

Aby przyswoić składniki pokarmowe człowiek musi je w pierwszej kolejności strawić – to rola układu pokarmowego.

Co wchodzi w skład układu pokarmowego?

W skład układu pokarmowego wchodzi przewód pokarmowy, którego długość wynosi mniej więcej 8 m, a oprócz niego występują gruczoły dodatkowe. W składzie ścian układu pokarmowego występuje błona śluzowa razem z nabłonkiem, błona mięśniowa, a także błona surowicza i otrzewna.

Uściślając, przewód pokarmowy to jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube oraz odbyt. Z kolei do grupy gruczołów pokarmowych zaliczamy ślinianki, wątrobę oraz trzustkę.

Za co odpowiadają gruczoły pokarmowe?

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę ślinianki, gdyż znajdują się one w jamie ustnej. Wśród ich zadań wyróżnia się przede wszystkim produkcję śliny, która wykazuje działanie bakteriobójcze.

Następna jest wątroba, która odpowiada chociażby za wydzielanie żółci, przechowywanie żelaza oraz wybranych witamin. Jej zadaniem jest także neutralizowanie wpływu jaki wywiera na organizm ludzki alkohol oraz środki farmakologiczne.

Z kolei trzustka odpowiada głównie za produkcję soku trzustkowego. W jego skład wchodzą enzymy zajmujące się trawieniem białka oraz kolagen. Sok ten odpowiada za rozkładanie kwasów nukleinowych oraz powstawanie w organizmie insuliny i glukagonu.