W trosce o układ pokarmowy

W trosce o układ pokarmowy

4 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Układ pokarmowy człowieka musi wiele znieść. Kiedy nie dbamy o niego wystarczająco dobrze zmagamy się z wzdęciami, zaparciami, bólami brzucha oraz biegunkami. Przyczynia się do tego spożywanie niewłaściwych produktów, stres oraz jedzenie w biegu. Jak poprawić jego funkcjonowanie?

Jakie zmiany wprowadzić w życie?

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się własnej diecie i zwiększyć spożywanie błonnika. Jego to związane z tym, że reguluje on funkcjonowanie układu pokarmowego, zapewnia dłuższe odczuwanie sytości oraz sprawia, że perystaltyka jelit przebiega we właściwy sposób. Aby w diecie znalazły się spore ilości błonnika należy spożywać przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, nasiona oraz produkty zbożowe. Błonnik powinien jednak iść w połączeniu z dużą ilością wody w diecie, gdyż niewielka ilość płynów plus błonnik równa się zaparcia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że guma do życia także dobrze wpływa na układ pokarmowy. Jest to związane z tym, że sprawia, iż człowiek produkuje więcej śliny. Ślina z kolei sprawia, że kwasy żołądkowe, dzięki którym człowiek odczuwa palenie w przełyku nie jest tak bardzo dotkliwe. Guma owocowa sprawdzi się najlepiej, gdyż miętowa może podrażniać przewód pokarmowy.

Utrata wagi to kolejna metoda wsparcia układu pokarmowego. Gazy, odbijanie i zgaga odejdą wtedy w niepamięć, przede wszystkim w sytuacji, kiedy zostanie zredukowany tłuszcz w okolicach brzucha. Bardzo ważne jest rozsądne zrzucanie zbędnej wagi, które łączy w sobie dobrą dietę oraz regularną aktywność fizyczną.

Już zostało to poniekąd powiedziane, ale należy jeszcze raz zaznaczyć, że nawadnianie organizmu także doskonale wpływa na pracę układu. Zaparcia są jednoznaczne z odwodnieniem organizmu, gdyż woda umożliwia regularne wypróżnianie się. 2 litry to optymalna ilość, jednakże nie chodzi jedynie o to, żeby z miarką w ręku każdego dnia wypijać butelkę wody. Przez płyny rozumie się soki, kawę, herbatę, koktajle oraz owoce i warzywa, które składają się również z wody (przede wszystkim arbuzy, ogórki czy sałata).

Trawienie przebiega bez większych problemów, kiedy regularnie ruszamy się. Aktywność fizyczna sprawia, że treść jelitowa przesuwa się, dlatego procesy trawienia nie przysparzają większych problemów. W dzisiejszych czasach można wybierać spośród tak wielu aktywności fizycznych, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Probiotyki przyniosą zdecydowaną poprawę, kiedy chodzi o układ pokarmowy, a dodatkowo zapewnią lepszą odporność. W ich skład wchodzą dobre bakterie, które są mile widziane przez organizm. Warto więc spożywać jogurt naturalny, kefir, czy na przykład kiszone ogórki i kapustę. Środki zawierające probiotyki dostępne są również w aptekach.

Niewielkie zmiany są w stanie przynieść duże rezultaty, warto to uczynić w trosce nie tylko o układ pokarmowy, ale cały organizm.