Rak prostaty – wszystko co musisz wiedzieć

Rak prostaty – wszystko co musisz wiedzieć

15 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Rak prostaty jest jednym z częściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn oraz równie częstą przyczyną zgonów. Ryzyko jego występowania rośnie wraz z wiekiem, albowiem dotyka on w większości osoby dojrzałe po 50 roku życia. Jak objawia się rak gruczołu krokowego, co jest jego przyczyną oraz jakie badania pozwalają go wykryć?

Rak prostaty a łagodny przerost prostaty

Prosta jest to niewielkich rozmiarów męski gruczoł krokowy, znajdujący się poniżej pęcherza moczowego. Po 30 roku życia u większości mężczyzn narząd ten zaczyna zwiększać swoje rozmiary, powodując przypadłość określaną jako łagodny przerost prostaty. Taki stan prowadzi do zwężenia cewki moczowej, co skutkuje problemami z oddawaniem moczu. Łagodny przerost prostaty bywa także określany jako nowotwór niezłośliwy.

Groźniejszy dla naszego zdrowia i życia jest natomiast rak prostaty, zaliczany do nowotworów złośliwych. Najczęściej rozwija się on w części obwodowej prostaty, stanowiącej aż 70% całego narządu.

Nowotwór ten w bardzo dużej liczbie przypadków rozwija się w ukryciu, nie dając jakichkolwiek dolegliwości. Jego powolny rozwój może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Często dopiero w przypadku pojawienia się przerzutów, które mogą występować w pęcherzu moczowym, odbycie, a nawet wątrobie czy płucach, możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

Czynniki ryzyka raka prostaty

Ryzyko zachorowań na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn po ukończeniu 60 roku życia, gdzie rak pojawia się aż w 87% wszystkich przypadków. W niektórych sytuacjach powstawaniu nowotworu sprzyja również nadwaga.

Kolejnym istotnym czynnikiem ryzyka jest genetyka. Jeśli w rodzinie rak prostaty wystąpił u więcej niż jednego krewnego po 55 roku życia, szanse na pojawienie się nowotworu złośliwego u pozostałych mężczyzn rosną. Warto zwrócić również uwagę na przeprowadzane badania, które pozwoliły zaobserwować, że obciążenia genetyczne dotyczą także mężczyzn, u których w rodzinie chorowano na nowotwór jajnika oraz piersi.

Objawy raka prostaty oraz diagnostyka

Rak prostaty długi okres czasu może nie dawać żadnych charakterystycznych oraz niepokojących symptomów, dlatego też mężczyźni po ukończeniu 50 roku życia powinni rozpocząć regularne badania u urologa (najlepiej 2 razy w roku). W przypadkach bezobjawowych jego wykrycie jest możliwe w teście PSA. Wzrost stężenia tego antygenu jest charakterystyczny dla łagodnego przerostu prostaty lub zmian nowotworowych.

Upływ czasu może natomiast powodować pojawienie się objawów w dużej mierze zbliżonych do łagodnego przerostu prostaty, takich jak:

  • krew w moczu,
  • bóle i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • nagłe i częste potrzeby mikcji zwłaszcza w nocy,
  • przerywany strumień moczu,
  • problemy z trzymaniem moczu,
  • ból w podbrzuszu,
  • krew w nasieniu,
  • bóle kręgosłupa i odcinka lędźwiowego,
  • problemy z erekcją.

W diagnostyce raka prostaty poza testem PSA, wykonywane jest także badanie ultrasonograficzne. Odbywa się ono przez odbytnicę przy użyciu specjalistycznej głowicy (TRUS). Umożliwia ono poznanie dokładnych wymiarów prostaty oraz wykrycie guzków.