Antykoncepcja –spirala czy tabletki?

Zastanawiając się , który z rodzajów antykoncepcji wybrać można, popaść w lekkie zakłopotanie. Jest ich sporo i nie wiadomo dokładnie, jak organizm zareaguje na konkretny sposób zabezpieczenia przed ciążą. Warto więc wcześniej dużo poczytać na ten temat, aby poznać zasady ich działania.

Krótki przegląd 2. najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych

Tabletki – przyjmują je nawet młode osoby, co jest dużym błędem i może nawet skutkować niepłodnością. Organizm młodej dziewczyny jest jeszcze nieodpowiednio ukształtowany hormonalnie pod względem rozrodczym. Przyjmowanie takich środków może znacząco wpłynąć na późniejsze życie seksualne i zdrowie kobiety. Jeśli jednak ktoś się decyduje na tego typu antykoncepcje, musi wiedzieć, że tabletki mają postać jedno lub dwuskładnikową. Te pierwsze bazują na jednym hormonie ­ progestagenie w bardzo niskich stężeniach. Te drugie z kolei składają się z dwu hormonów ­ progestagenu i estrogenu. Działanie jednych i drugich polega na zagęszczaniu śluzu i hamowaniu jajeczkowania.

Spirala antykoncepcyjna

Sporo kobiet decyduje się na użycie wkładki domacicznej, ponieważ to obok prezerwatywy jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcji. Przed założeniem spirali antykoncepcyjnej kobieta musi przejść badanie ginekologiczne, które określa budowę macicy, szyjki i trzonu. Oprócz tego, ma miejsce odkażenie pochwy, aby nie doszło do infekcji podczas zakładania wkładki. Następnie za pomocą aplikatora spirala antykoncepcyjna jest umieszczana w macicy. Na zewnątrz zostają jedynie krótkie sznureczki służące do jej usunięcia. Należy przyjść na wizytę kontrolną po tygodniu od założenia, a także po pierwszej menstruacji od czasu zakładania wkładki.

Spirala antykoncepcyjna może być wyprodukowana na bazie srebra, miedzi, stali lub polietylenu. Czasami kobiety wybierają wkładki hormonalne, zrobione z elastomeru. W każdym przypadku działanie tego typu zabezpieczeń przed ciążą jest podobne. Tworzy się niesprzyjające  środowisko dla plemników, dlatego komórka jajowa nie może zostać zapłodniona.

Należy wspomnieć o tym, że spirala antykoncepcyjna jest zalecana szczególnie dla kobiet, które nie chcą mieć więcej dzieci oraz tym, które są w ciąży oraz karmią.

Każdy ma swój sposób na antykoncepcje. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, aktualną sytuację (np. ciąża) i upodobania. Dla jednych będzie najlepsza spirala antykoncepcyjna, a inni nie wyobrażają sobie codzienności bez przyjmowania tabletek hormonalnych. Najważniejsze jednak jest zdrowie i nie można narażać się na niepotrzebne problemy.