Alergia na białko u dorosłych

Alergia na białko u dorosłych

19 lutego, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Alergia na białko u dorosłych nie jest częstą dolegliwością, gdyż uczulenie dotyka przede wszystkim dzieci i w wielu przypadkach wraz z upływem lat całkowicie zanika. Dlatego statystyki są jednoznaczne, alergia na białko dotyka mniej niż 2 procent osób pełnoletnich. Przykre objawy uczulenia pojawiają się nie tylko po wypiciu mleka, ale również po spożyciu produktów spożywczych, w których znajduje się kazeina, czyli specyficzne białko, które jest używane w wielu produktach spożywczych (między innymi w trakcie produkcji wędlin). W przypadku zmagania się z alergią na białko, można zauważyć problemy z trawieniem (biegunki i wymioty), ale często występują również objawy skórne, wśród których wymienia się wypryski atopowe zapalenie skóry, a nawet pokrzywkę.

Przez określenie alergia rozumie się zespół nieprawidłowych reakcji układu immunologicznego. Człowiek spożywa dostępne powszechnie produkty, które przez organizm traktowane są jak szkodliwe substancje. W związku z czym w ciele zaczyna się produkcja przeciwciał typu IgE.

Na samym początku warto zaznaczyć, że w białku występuje około 30 białek, które wywołują różne uczulenia. Za około 20% dolegliwości odpowiada kazeina, a białka serwatkowe to cała reszta. To problematyczna alergia, gdyż mleko i przetwory mleczna odgrywają istotną rolę we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Jest to związane z występowaniem w nim wapnia, witamin A, B2 oraz D i cennych składników mineralnych.

Każdy organizm jest inny, dlatego alergia może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej występują kolki, nudności oraz problemy z trawieniem. Nieco mniejsza grupa alergików zmaga się z nieżytem z nosa, trudnym do powstrzymania kichaniem, zapaleniami gardła oraz wysypkami i innymi objawami skórnymi. Zaawansowana alergia objawia się dusznościami, problemami z układem moczowym, przekrwieniem spojówek i problemami ze snem. Część osób wskazuje na trudne do wytrzymania migreny oaz atopowe zapalenie skóry.

Kiedy po spożywaniu produktów mlecznych, pojawiają się wymienione objawy należy przede wszystkim postawić odpowiednią diagnozę. Potrzebna jest wizyta u specjalisty, który w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad. Następnie zaleca wykonanie testów serologicznych i skórnych. Mają one za zadanie odnalezienie przeciwciał IgE, które pokazują jakie składniki wywołują uczulenie. Może to być zarówno mleko świeże, jak i gotowane, a nawet przetworzone mleczne. Dzięki uzyskanym informacjom można stworzyć indywidualny profil uczuleniowy.

Kiedy alergia zostaje potwierdzona, należy za wszelką cenę unikać produktów wywołujących uczulenie i przykre konsekwencje zdrowotne. Napoje roślinne powinny zastąpić mleko krowie, a oprócz tego konieczne jest czytanie składu spożywanych produktów, aby uniknąć kontaktu z mlekiem. W trakcie spożywania posiłku w restauracji o uczuleniu należy poinformować personel.