Zlikwiduj zmęczenie zwiększ swoją wydajność

Zlikwiduj zmęczenie zwiększ swoją wydajność

7 lutego, 2022 Wyłączono przez Wielka zmiana

Żyjemy w czasach, w których robimy kilka rzeczy jednocześnie. Pracujemy na etacie, jednocześnie prowadząc własne firmy, wychowujemy dzieci i realizujemy się zawodowo, do tego pomagamy bliskim. Doba robi się za krótka. Jak sobie radzić ze zmęczeniem i dawać radę?

Dużo intensywniej odczuwamy zmęczenie, kiedy dodatkowo odczuwamy stres. Jeśli dołożymy do tego małą ilość snu i regeneracji, nasz układ nerwowy jest nadwyrężony. Problemów ani nadmiaru obowiązków nie da się zlikwidować jedną tabletką, jednak możemy wspomóc swój organizm w codziennej walce.

Zrezygnuj z kawy i energetyków

Kawa i inne napoje niestety dają nam energię na bardzo krótki czas. Kiedy mija ich działanie, znów stajemy się senni, nasz układ nerwowy jest uśpiony. Dodatkowo kawa i energetyki stosowane za często blokują receptory reagujące na substancje pobudzające. Efektem jest taki, że z czasem tracimy wrażliwość na wszelkiego rodzaju pobudzacze i dochodzimy do wniosku, że już nic nie jest w stanie dodać nam energii. Jeśli chcemy się napić kawy, dobrze jest to zrobić koło godziny 15, kiedy mamy tak zwany niż energetyczny. Dużym błędem jest natomiast picie kawy z samego rana. Zaraz po przebudzeniu mamy wysoki poziom kortyzolu we krwi i dodatkowe pobudzanie nie jest nam absolutnie potrzebne.

Jedz białkowo tłuszczowe śniadania

Jeszcze jakiś czas temu dietetycy przekonywali nas, że im wcześniej, tym więcej w naszych posiłkach powinno być węglowodanów, a im późniejsza godzina, tym bardziej węgle powinny ustępować miejsca białku. Od kiedy specjaliści do spraw żywienia przestali się zajmować jedynie odchudzeniem a zaczęli dbać również o dobre samopoczucie swoich pacjentów, ta teoria została odwrócona. Dlaczego? Ponieważ rano mamy sporo energii i wysoki poziom hormonów stresu. Wystarczy nam śniadanie składające się z białka i tłuszczy. Węglowodany natomiast dają naszemu organizmowi tryptofan, substancję, która sprawi, że nam się dobrze śpi. Więc na śniadanie zjadajmy jajecznicę, a ryż z jabłkiem i mlekiem roślinnym wieczorem – wtedy poziom naszej energii i koncentracji będzie na optymalnym poziomie.

Zlikwiduj ból głowy

Ból głowu jest częstym objawem zmęczenia. Może mieć wiele przyczyn i bardzo różne nasilenie. Nie każdy wie, że doskonałym ziołem do walki z uciążliwym bólem głowy jest złocień maruna. Jest to zioło, które niegdyś piły hrabianki cierpiące na migrenę. Dzisiaj złocień maruna znajdziemy w składzie preparatów ziołowych na bóle głowy i migreny. Zmniejsza objawy, takie jak nudności czy światłowstręt. Złocień maruna ma także działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne i rozkurczające.