Z czego wynika choroba wrzodowa i jak sobie z nią poradzić?

Z czego wynika choroba wrzodowa i jak sobie z nią poradzić?

2 listopada, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wrzód trawienny to przerwa w wewnętrznej wyściółce przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Wrzody trawienne występują, gdy wyściółka tych narządów ulega erozji przez kwaśne soki trawienne (trawienne), które wydzielają komórki wyściółki żołądka. Wrzód trawienny różni się od erozji, ponieważ rozciąga się głębiej w błonę śluzową i wywołuje bardziej zaawansowaną reakcję zapalną. Wrzód trawienny jest również określany jako choroba wrzodowa.

Dlaczego choroba wrzodowa jest realnym problemem?

Choroba wrzodowa jest powszechna, dotyka ogromną ilość ludzi. Ponadto wrzody trawienne są nawracającym problemem, nawet wyleczone wrzody mogą nawrócić, chyba że leczenie ma na celu zapobieganie ich nawrotom. Koszty medyczne leczenia wrzodów trawiennych i ich powikłań nie są małe, ale pocieszające jest to, że ostatnie postępy medyczne zwiększyły ogólne zrozumienie powstawania wrzodów. Dostępne są teraz ulepszone i rozszerzone opcje leczenia.

Jakie są oznaki i objawy wrzodów trawiennych?

Objawy choroby przełyku, dwunastnicy lub wrzodów żołądka są różne. Wiele osób z wrzodami odczuwa minimalną niestrawność, dyskomfort w jamie brzusznej, który pojawia się po posiłkach lub w ogóle nie odczuwa dyskomfortu.

Zwykle ludzie skarżą się na pieczenie w nadbrzuszu lub ból głodowy jedną do trzech godzin po posiłku lub w środku nocy. Pokarmy lub środki zobojętniające sok żołądkowy, które neutralizują kwas żołądkowy, często szybko łagodzą te objawy. Jest coraz więcej takich środków, które pomagają w zarządzaniu tym problemem: Ranigast, Omeprazol, Famotydyna, Pantoprazol i wiele innych.

Czy wrzody trawienne są bolesne?

Ból choroby wrzodowej słabo koreluje z obecnością lub nasileniem aktywnego owrzodzenia. Niektóre osoby odczuwają uporczywy ból, nawet jeśli wrzód jest prawie całkowicie wyleczony przez leki. Inni nie odczuwają żadnego bólu. Wrzody często przychodzą i odchodzą spontanicznie, a osoba nigdy nie jest w stanie rozpoznać, czy są obecne, chyba że wystąpią poważne komplikacje, takie jak:

  • krwawienie,
  • perforacja.

Przez wiele lat nadmiar kwasu był uważany za główną przyczynę choroby wrzodowej. W związku z tym nacisk położono na neutralizację i hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego. Podczas gdy kwas jest nadal uważany za niezbędny do powstawania wrzodów, a jego tłumienie jest nadal podstawowym leczeniem, dwie najważniejsze inicjujące przyczyny wrzodów to infekcja żołądka i przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, na przykład takich jak aspiryna. Palenie papierosów jest również ważną przyczyną owrzodzeń, a także problemy z gojeniem się ran mogą być kolejną przyczyną wrzodów.