Uczulenie na chemię – co i jak uczula?

Uczulenie na chemię – co i jak uczula?

5 maja, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Alergie i różnorodne uczulenia dotykają coraz większą ilość osób w dzisiejszych czasach, a co gorsza obniża się również wiek alergików. Część z nas zmaga się z nimi od pierwszych dni życia, kiedy uczulenie na chemię może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia i wywołuje spory dyskomfort.

Alergia chemiczna – jak rozpoznać?

Alergia chemiczna pojawia się w przypadku stosowania różnych detergentów w miejscu zamieszkania, dlatego szczególnie w przypadku dzieci należy korzystać ze sprawdzonych produktów, stosować odpowiednie ilości i jednocześnie sprawdzać reakcję skóry na używane środki. Lenor płyn do płukania, Lovela, czy Bobini to produkty, które zasługują na szczególną uwagę, gdyż zawierają naturalne składniki, przeszły bardzo wiele badań i posiadają wymagane atesty. Dodatkowo Lenor płyn do płukania pachnie świeżo, a atrakcyjny zapach utrzymuje się przez długi czas.

Jednak wracając do alergii chemicznych, chodzi o reakcję, która pojawia się na skórze po kontakcie z detergentem. Może to być proszek do prania, płyn, albo środek używany do sprzątania. W omawianej sytuacji dochodzi do pojawienia się wyprysków kontaktowych. Zauważa się czerwoną skórę, która łuszczy się i staje się zgrubiała. Kiedy problem nie zostaje rozwiązany, można zauważyć pojawienie się grudek znajdujących się pod skórą w środku, których występuje płyn surowiczy. Kiedy zaczynają pękać można spodziewać się pogorszenia kondycji i wyglądu, a także przyczyniają się do powstania nadżerek.

Uczulenie na środki chemiczne to problem coraz większej ilości osób, a winę ponoszą wykorzystywane substancje zapachowe oraz konserwujące, które zapewniają nie tylko trwałość, ale jednocześnie atrakcyjny zapach. W omawianej sytuacji nie należy siedzieć z założonymi rękami, gdyż działanie odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim należy rozpoznać, co jest alergenem i usunąć z otoczenia. Do tego celu wykorzystuje się testy alergiczne (bada się kilkanaście najbardziej popularnych alergenów). Taki sposób rozpoznawania uczulenia na środki chemiczne cieszy się dużą skutecznością, dzięki czemu można szybko i sprawnie poprawić jakość życia i stan zdrowia. Uczulenia nie należy ignorować – w przeciwnym przypadku wraz z upływem czasu zmiany będą się nasilać, co sprawi, że konieczne staje się stosowanie leczenia objawowego (do tego cel używa się leków antyhistaminowych, albo kortykosteroidów).