Świerzb u dzieci – czy jest na niego sposób?

Świerzb u dzieci – czy jest na niego sposób?

8 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Wiek przedszkolny to okres, w którym szczególnie łatwo o zakażenie świerzbowcem ludzkim – to właśnie ten pasożyt, zagnieżdżający się w naskórku, jest bowiem odpowiedzialny za cały szereg nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać świerzb u dzieci i szybko sobie z nim poradzić? Są na to sposoby!

Przebieg choroby

Charakterystyczne objawy choroby, takie jak nasilony świąd oraz pojawianie się wykwitów skórnych, powodowane są bezpośrednio przed wspomnianego pasożyta. Świerzbowiec ludzki, którym zarazić się można przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, tworzy w skórze kanaliki, a następnie rozmnaża się, składając w niej jaja. Niestety, nie jesteśmy w stanie zauważyć go gołym okiem, dlatego o jego obecności przekonujemy się zwykle już po zaistnieniu pierwszych objawów, czyli ok. 3 tygodni po zakażeniu. Zmiany najczęściej obejmują ciepłe i osłonięte części ciała, takie jak pępek, pośladki czy zewnętrzne narządy rozrodcze. Należy pamiętać, że tego typu objawy spotykają także najmłodszych. Kiedy dzieci zaczynają skarżyć się na swędzenie, rodzice nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza! W przedszkolu czy w szkole niezwykle łatwo o rozprzestrzenianie się pasożyta – tym samym świerzb u dzieci wcale nie jest zjawiskiem rzadkim i powinniśmy być tego świadomi.

Sprawdzone sposoby na świerzb u dzieci

Istnieje wiele preparatów, które mogą ukoić objawy związane z zakażeniem świerzbowcem. Lekarze zwykle przepisują swoim pacjentom krem permetrynowy i różnego rodzaju maści, które są w stanie skutecznie poradzić sobie z pasożytem. Istnieje ponadto cały szereg produktów wspomagających ich działanie, które są dostępne w każdej dobrze zaopatrzonej aptece. Znajdziemy wśród nich między innymi leki przeciwhistaminowe, łagodzące uporczywy świąd – te same, które mogą być stosowane w przypadku występowania alergii. Na świerzb u dzieci często poleca się specjalistyczne płyny, stosowane bezpośrednio na skórę, szczególnie skuteczne po zastosowaniu kąpieli. Rodzice chętnie sięgają także po naturalne mydła, pudry i olejki, zawierające składniki pomagające uporać się z uciążliwymi objawami choroby. Dla bardziej wymagających zostały opracowane także musujące kule do kąpieli, których zastosowanie przynosi szybką ulgę w swędzeniu skóry. Zawsze należy jednak pamiętać, że niektóre z polecanych kosmetyków stanowią jedynie półśrodki, a dla pełnego wyleczenia konieczne jest stosowanie przepisanych leków i bezwzględne kierowanie się zaleceniami lekarza, który rozpozna u dziecka chorobę.