Skolioza kręgosłupa
21 lutego, 2022Określenie skolioza oznacza boczne skrzywienie kręgosłupa. Nie jest to schorzenie łatwe do wyleczenia, a człowiek zmagający się z nim musi przez całe życie poddawać się rehabilitacji, do tego konieczne jest używanie przez niego gorsetu. Czy skolioza jest dziedziczona, a może nabywa się ją? Przekonaj się.
Skolioza – co to takiego?
Skolioza występuje w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poziomej. Jeśli człowiek zmaga się z tym schorzeniem jego kręgosłup ma formę litery S. Jest ona ściśle związana z piersiową częścią kręgosłupa bądź obszarem znajdującym się między odcinkiem piersiowym oraz lędźwiowym. Omawiana choroba może być wynikiem niewłaściwego sposobu siedzenia, pojawia się także u osób, które nie przepadają za ruchem oraz prowadzą siedzący tryb życia. Występuje ona już w bardzo młodym wieku, a z biegiem lat przyjmuje ona na intensywności. Warty mieć na uwadze, że jest to schorzenie, które musi być leczone pod czujnym okiem specjalisty, tylko i wyłącznie w takiej sytuacji może dojść do poprawy stanu zdrowia.
Dlaczego ludzie zmagają się ze skoliozą?
Jedni się z nią rodzą, inni z kolei nabywają w trakcie swojego życia. Wiele osób, które choruje na serce bądź zmaga się ze schorzeniami ze strony układu moczowo-płciowego choruje także na kręgosłup, a mianowicie na skoliozę. Nie są oni w stanie tego zmienić, po prostu rodzą się ze skoliozą i muszą robić wszystko, aby odpowiednia terapia i leczenie przyniosły pożądane rezultaty. W innym przypadku, skoliozę można nabyć i często jest powiązana z guzami występującymi w kościach, przepuklinie krążku międzykręgowym bądź u osób, których kończyny mają inną długość. Porażenie mózgowe także sprzyja skoliozie, co jest skutkiem niewystarczającego rozwinięcia mięśni.
Jak rozpoznać skoliozę?
Skolioza jest chorobą bardzo prostą do rozpoznania. Charakteryzuje się znacznym wygięciem kręgosłupa, co sprawia, że nie zostaje zachowana właściwa równowaga, a środek ciężkości ciała nie znajduje się w pożądanym miejscu. Ludzie zmagający się ze skoliozą mają coraz krótszą nogę, kiedy druga staje się znacznie dłuższa. Dodatkowo pojawią się wystające łopatki oraz inna wysokość ramion oraz biode. Kolejny objaw to garb oraz mają wcięcie w talii, które odznacza się w jednej ze stron tułowia.
Kiedy choroba zostanie rozpoznana należy rozpocząć odpowiednią terapią, która wymaga przede wszystkim czasu. Niektórzy pacjenci na swoje nieszczęście nigdy nie zauważają poprawy stanu zdrowia. To zadaniem specjalisty jest wyznaczenie właściwego leczenie, które warunkuje wiek pacjenta oraz występująca deformacja.