Profilaktyka raka prostaty
1 października, 2021Statystyki są jednoznaczne – rak prostaty dotyka coraz większą ilość mężczyzn. Nawet tych młodych. Właśnie dlatego konieczne jest zapoznanie się z chorobą, aby w momencie pojawienia się pierwszych objawów móc ją szybko rozpoznać oraz wyleczyć.
Rak prostaty jest na drugim miejscu, kiedy mowa o chorobach nowotworowych z którymi zmagają się mężczyźni. Przyjmuje się, iż jeden na siedmiu współczesnych panów choruje na niego. Na dzień dzisiejszy ciężko jest wskazać przyczyny związane z pojawieniem się choroby. Jednakże bierze się pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak wiek, rasę, a także obciążenie rodzinne. Przez obciążenie rodzinne rozumie się wszystkich krewnych, którzy zmagali się z omawianą chorobą oraz linię pokrewieństwa. Zwraca się także uwagę na niewłaściwą dietę, która obfituje w tłuszcz oraz szkodliwy cholesterol. Niemniejsze znaczenie odgrywają niedobory selenu, a także witamin D oraz E. W przypadku niemalże wszystkich chorób oraz schorzeń ogromne znaczenie odgrywa czas rozpoznania dolegliwości. Tak samo i w tym przypadku. Jeśli jest ona stwierdzona odpowiednio szybko, można ją skutecznie wyleczyć oraz z reguły odbywa się to bez większych komplikacji.
Jak wygląda profilaktyka w przypadku choroby?
Najważniejsze zalecenia lekarzy skierowane do mężczyzn zmagających się z rakiem prostaty są ściśle związane z odpowiednim trybem życia. Mowa o regularnej aktywności fizycznej, a także świadomym wybieraniu produktów, które dobrze wpływają na ogólny stan zdrowa. Wymienione czynniki sprawiają także, że panowie, którzy nie zmagają się z rakiem mają znacznie mniejsze prawdopodobieństwo na jego wystąpienie, albo jego nawrót. Konieczne jest także zrezygnowanie z nałogów, przede wszystkim mowa o paleniu papierosów, które może być bezpośrednią przyczyną choroby. Należy zrezygnować także z alkoholu. Dieta mężczyzny zmagającego się z rakiem prostaty musi zawierać spore ilości witaminy E oraz selenu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprzestanie konsumpcji produktów zwierzęcych oraz mięsa, a ewentualnie ich znaczne ograniczenie. Dobrze jest zastąpić je tłuszczami nienasyconymi, które występują przede wszystkim w rybach, owocach oraz warzywach. W tym momencie należy wspomnieć o pomidorach, które bogate są w likopen, karotenoid oraz mocny antyoksydant, dlatego warto je spożywać regularnie i to w całkiem pokaźnych porcjach, gdyż skutecznie zmagają się z nowotworami.
Choroba z reguły nie przekreśla szansy na normalne życie, warto jednak pamiętać, że konieczne są regularne wizyty u lekarza oraz dbanie o ogólny stan zdrowia.