Problemy z jelitami

Problemy z jelitami

24 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Niedrożność jelit oznacza problemy z najważniejszymi funkcjami narządu, dzięki czemu jedzenie zostaje zatrzymane w przewodzie pokarmowym. Skutkiem tego człowiek zmaga się z gazami, rozdęciami, a w najgorszym przypadku dochodzi do zatrucia organizmu.

Jak rozpoznać niedrożność jelit?

Niedrożność jelit oznacza trudności w transportowaniu treści jelitowej przez oba jelita. Istnieje wiele przyczyn niedrożności i mogą być one mechaniczne, czynnościowe, a także wysokie i niskie, kiedy wziąć pod uwagę lokalizację. Niedrożność uwarunkowana jest zadzierzgnięciem, zatkaniem bądź porażeniem jelita. Jest to uwarunkowane występowaniem zrostów w brzuchu, które pojawiają się jako skutek uboczny stanów zapalnych bądź operacji. Winę ponosi także uwięzła przepuklina, skręt jelita bądź zamknięcie jelita grubego, co ma miejsce na skutek występujących nowotworów.

Niedrożność jelit jest bardzo łatwa do rozpoznania, gdyż nie można jej pomylić z żadną inną chorobą. Chodzi przede wszystkim o intensywne oraz falowo narastające bóle brzucha, nudności oraz wymioty, które po pewnym czasie pod względem zapachu przypominają kał. Oprócz tego ma miejsce zatrzymanie gazów oraz stolca i wzdęty brzuch.

Omawiana choroba jest trudna do przezwyciężenia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kiedy nie zastosuje się koniecznego leczenia operacyjnego śmierć może nastąpić w bardzo krótkim czasie. Niełatwo jest rozpoznać przyczynę, która winna jest powstałej dolegliwości, jednakże nie odgrywa to tak ważnej roli. Zdecydowanie ważniejsza jest szybka reakcja, która pozwoli uratować zdrowie oraz życie.

Rozpoznanie niedrożności jest możliwe, kiedy w pierwszej kolejności wykona się wywiad lekarski, a nieco później ma miejsce badanie fizykalne. Doskonale sprawdzi się badanie RTG, które przeprowadza się zarówno w pozycji stojącej, jak i na boku. W jego trakcie można skontrolować pętle jelitowe, a także ilość występującego płynu. W trakcie badania można stwierdzić czy ciało obce znajduje się w jelicie. Oprócz badania RTG wykonuje się tomografię komputerową, gdyż pozwala ona na stwierdzenie, gdzie ma miejsce niedrożność, a także czemu się pojawiła. Ostatnie z możliwych badań to USG jamy brzusznej. Specjaliści wykonują również badania laboratoryjne w trakcie których sprawdza się glukozę, amylozę, morfologię krwi, gazometrię i na końcu stężenie elektrolitów.

W przypadku pojawienia się wszystkich skutków ubocznych o których mowa powyżej należy bez większego ociągania się pojechać do szpitala. Pod żadnym względem nie należy próbować leczyć się samodzielnie przy pomocy dostępnych pod ręką leków, gdyż stan może gwałtownie ulec pogorszeniu. Jedyne skuteczne rozwiązanie polega na zastosowaniu wysychającego okładu na brzuch. W dalszej kolejności dobywa się operacja. Tuż przed przystąpieniem do niej pacjent otrzymuje antybiotyki oraz płyny.