Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością

Porady i wytyczne projektowania toalety dla osób z niepełnosprawnością

28 października, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Toalety dla niepełnosprawnych muszą znaleźć się w urzędach, na uczelniach, w szkołach, restauracjach i innych miejscach publicznych. Aby spełniały swoją funkcję, bardzo ważne jest przestrzeganie wytycznych oraz porad, gdyż zdecydowanie ułatwiają korzystanie z toalety i jednocześnie dają gwarancję bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać?

Toalety dla niepełnosprawnych – co warto mieć na uwadze?

Każde miejsce użyteczności publicznej musi mieć toalety dla niepełnosprawnych. To podstawowy warunek, który jest połączony z koniecznością usunięcia barier architektonicznych. Chodzi o zamocowanie podjazdów dla wózków zamiast schodów. Bardzo ważne jest także pozbycie się progów, wąskich przejść, a jeśli to możliwe zainstalowanie windy. Przestrzeganie zasad umożliwia bezproblemowe przedostawanie się do toalety czy potrzebnych miejsc.

W trakcie projektowania toalety dla osób poruszających się na wózkach kluczowe znaczenie odgrywają szerokie drzwi. Powinny mieć one co najmniej 90 cm, w przeciwnym wypadku przejazd wózkiem jest po prostu niemożliwy. Kolejna ważna rzecz to zamontowanie uchwytów umożliwiających korzystanie z ubikacji (ona również powinna znaleźć się stosunkowo nisko, żeby nie stanowiła bariery nie do przekroczenia). Przy pomocy uchwytów osoba niepełnosprawna jest w stanie wesprzeć się, załatwić potrzeby fizjologiczne, a następnie ponownie usiąść na wózku.

Najczęstsze błędy w trakcie projektowania toalety dla niepełnosprawnych

Miejsca dla niepełnosprawnych nie powinny mieć progów oraz chodników, ale częstym problemem jest także brak miejsca. Osoby projektujące toalety zapominają o pozostawieniu większej przestrzeni umożliwiającej manewrowanie wózkiem. Jeśli osoba niepełnosprawna nie może się poruszać, przedostać się do ubikacji, a następnie umyć rąk, rodzi to frustrację i uczucie niesmaku. To jednak bardzo częsty błąd, który niestety uniemożliwia korzystanie z toalety.

Błędne jest nie tylko zastosowanie nieodpowiedniej szerokości drzwi, gdyż źle dobrane klamki również mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić korzystanie z toalety. W trakcie projektowania należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne każdego dnia zmagają się z wieloma przeciwnościami i barierami do pokonania, dlatego należy postępować zgodnie z wytycznymi oraz poradami, żeby ułatwić ich życie.