Osteoporoza – charakterystyka
5 lutego, 2022Choroba określana nazwą osteoporoza oznacza patologiczne pomniejszenie masy kości. Nie jest ono właściwe dla wieku, płaci, a także rasy, na skutek tego w szkielecie człowieka pojawiają się nieprawidłowości. Co należy wiedzieć o tej chorobie?
Osteoporoza – charakterystyka
Osteoporoza dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a zmagają się z nią przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, co jednak nie oznacza, że młodzi ludzie nie chorują wcale. Wśród cech specyficznych dla choroby wymienia się rozrzedzenie tkanki kostnej. Oznacza to, że osoby chore na osteoporozę mają słabsze kości, które szybciej oraz łatwiej się łamią. Omawiana choroba posiada jednak jeszcze jedną nazwę, chodzi o określenie złodziej kości. Jest to ściśle związane z faktem, że człowiek jest w stanie żyć spokojnie, normalnie funkcjonować i nie zdawać sobie sprawy, że schorzenie to każdego dnia rozwija się coraz bardziej w jego organizmie. Przez długi okres czasu nie pojawiają się jakiekolwiek skutki uboczne, choroba daje o sobie znać, kiedy jest już bardzo rozwinięta, a kości słabe.
Osteoporoza – jak można ją rozpoznać?
Skutki uboczne osteoporozy są uwarunkowane ilością złamań oraz miejscem ich występowania. Czasem ludzie nie odczuwają większe bólu, inni z kolei czują dyskomfort w trakcie siadania bądź stania w jednej pozycji. Większość chorych w pierwszej fazie choroby zmaga się z intensywnym bólem, który pojawia się bez jakiegokolwiek ostrzeżenia i ma miejsce w sytuacjach, kiedy człowiek nie wykonuje intensywnego wysiłku. Kręgosłup nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Osteoporoza występuje razem z ograniczeniem spożywanych pokarmów oraz wzdęciami brzucha. Dodatkowym objawem jest deformacja klatki piersiowej, która występuje w postaci garbu. Zapalenia płuc, złamania długich kości występujących w różnych odcinkach ciała to kolejne objawy, które jednak pojawiają się w bardziej zaawansowanym stadium choroby.
Osteoporoza – leczenie
Jak zostało już wspomniane choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby regularnie kontrolować stan zdrowia u lekarza, gdyż znacznie łatwiej jest zapobiegać chorobie niż zmagać się z jej skutkami ubocznymi. Ostateczny czas, kiedy człowiek powinien udać się do specjalisty to pojawianie się intensywnego bólu w kręgosłupie oraz innych partiach ciała, garbienie się oraz kurczenie się.