Opryszczka na ustach. Problem nie tylko kosmetyczny

Opryszczka na ustach. Problem nie tylko kosmetyczny

24 maja, 2019 Wyłączono przez ds_juzek

Herpes simplex virus – ta nazwa brzmi uczenie i niepokojąco, jednak oznacza, że przyjrzymy się tutaj przyczynom i objawom częstego schorzenia, jakim jest opryszczka na ustach. Nie ma powodu do niepokoju, choć często pojawiających się na wargach „skwarek”, jak się je często określa, nie wolno lekceważyć.
Przede wszystkim od pierwszych objawów, które dość łatwo rozpoznać, warto zastosować jedną z maści lub plaster na opryszczkę. Im szybciej będziemy przeciwdziałać, tym mniej przykry i krótszy przebieg będzie miało to schorzenie. Niezależnie od długości trwania objawów, opryszczka na ustach dzieli się na trzy fazy. W pierwszej pojawia się charakterystyczne zaczerwienienie z mrowieniem i świądem, w drugiej pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym, w ostatniej strupy oznaczają schyłek incydentu.

Wirus, który chętnie się rozsiewa. Nie powinieneś mu w tym pomagać

Pod żadnym pozorem nie można przekłuwać bąbli ani rozdrapywać strupów. W niczym to nie pomoże, przyczyni się za to do rozsiania wirusa. Powszechnie wiadomo, że choroby wirusowe są zakaźne – nie inaczej jest w przypadku HSV-1, którego sprawką jest opryszczka na ustach. Co ciekawe, wirus, który raz zadomowi się w organizmie, już tam zostaje. Najczęściej dzieje się to przed ukończeniem 10 lat, choć nie ma takiego wieku, w którym nie dałoby się zarazić opryszczką.

Z układu nerwowego wprost na usta. Nikt jeszcze nie odkrył powodów wędrówki HSV-1

Szacuje się, że nosicielami HSV-1 jest aż 90 proc. społeczeństwa. W większości przypadków obecność wirusa nie powoduje opryszczki na ustach. W fazie nieaktywnej przebywa on w zwojach nerwowych, zazwyczaj nie powodując negatywnych skutków. Z nieznanych jeszcze nauce powodów co jakiś czas wędruje na powierzchnię skóry. Najczęściej będzie to okolica, w której czerwień wargowa łączy się ze skórą twarzy. Dalszy ciąg tej historii zna każdy, komu choć raz w życiu dokuczyła opryszczka na ustach.

Opryszczka na ustach nie musi trwać zbyt długo. Wypróbuj skuteczne metody

Oprócz skutecznych substancji antywirusowych, jak np. acyklowir, denotywir czy docosanol, można wypróbować naturalne metody na opryszczkę. Jednym z najskuteczniejszych będzie napar z szałwii, taki sam, jakiego używa się do płukania gardła. Inny skuteczny środek to ziele wąkroty azjatyckiej, znanej leczniczej rośliny z tamtych rejonów świata. Powinien pomóc także olejek z drzewa herbacianego, który bardziej jest znany jako środek na ukąszenia insektów.