Obturacyjny bezdech senny – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Obturacyjny bezdech senny – czym jest i jak sobie z nim radzić?

11 listopada, 2018 Wyłączono przez Wielka zmiana

Obturacyjny bezdech senny to nic innego, jak dobrze nam znana przypadłość, określana jako bezdech. Charakterystyczne jest dla niej chrapanie. Zjawisko to wiąże się z powtarzalnymi epizodami zatrzymania oddechu w trakcie snu. Dolegliwość lekceważona przez pacjentów niesie wiele negatywnych konsekwencji.

Obturacyjny bezdech senny – częsta przypadłość

Bezdech bez chrapania praktycznie nie istnieje. Niestety to właśnie ten charakterystyczny objaw sprawia, że dolegliwość bagatelizują nie tylko pacjenci, ale nawet lekarze. Taka sytuacja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, bo zatrzymanie oddechu na ponad 10 sekund, powtarzające się wielokrotnie w ciągu spoczynku nocnego, odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.

Obturacyjny bezdech senny prowadzi między innymi do spadku saturacji, wynoszącym nawet 2-4% w stosunku do saturacji notowanej w czasie czuwania. Pacjent zmagający się z tą dolegliwością, nigdy nie śpi spokojnie, często się wierci, a jego spoczynek nocny, który jest wielokrotnie przerywany, nie przynosi takiego poziomu regeneracji, jak u osób zdrowych.

Taki efekt niespokojnego snu związany jest z nieprawidłową ilością tlenu docierającego do płuc. Dochodzi wręcz do lekkiego podduszania, ze względu na niedotlenienie. Obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się nie tylko chrapaniem i wierceniem w nocy. Dochodzi także do nadmiernej potliwości, częstszego oddawania moczu i odczuwania lęków po przebudzeniu, które uniemożliwiają normalne zaśnięcie. W dzień zaś pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, senność, drażliwość i nerwowość.

Leczenie schorzenia

Skuteczne farmakologiczne leczenie praktycznie nie istnieje. Wskazane metody lecznicze są dopasowywane indywidualnie, uzależnione przede wszystkim od przyczyn dolegliwości. Nierzadko zachodzi potrzeba zastosowania leczenia chirurgicznego, jeśli przyczyny są związane z występującymi wadami dróg oddechowych.

Obturacyjny bezdech senny można ograniczać i sprawiać, że dolegliwość będzie mniej uciążliwa, stosując specjalne urządzenia – aparaty CPAP, które mają na celu wtłaczanie powietrza do dróg oddechowych w trakcie snu pacjenta. Eliminowanie przyczyn i wspomaganie np. urządzeniami, to krok w kierunku znacznej poprawy stanu zdrowia.