Najczęstsze kontuzje seniorów – na co uważać we własnym domu?

Najczęstsze kontuzje seniorów – na co uważać we własnym domu?

5 września, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby doznać kontuzji. Szczególnie osoby starsze narażone są na upadki, dlatego odpowiednie zaprojektowanie domu to podstawa. Ergonomia plus sprzęty, które mają pomóc w poruszaniu się – to dwa elementy wpływające na poprawę jakości życia takich osób.

Łazienka dla niepełnosprawnych – jak ją wyposażyć?

Łazienka to miejsce szczególne, bo w niej dużo się przebywa i przeprowadza codzienne czynności higieniczne. Osoby starsze muszą mieć możliwość swobodnego przemieszczania się po łazience, zwłaszcza wtedy, gdy poruszają się za pomocą kul czy wózka. Uchwyty i poręcze to podstawa bezpieczeństwa w takim miejscu. Należy zamontować je blisko drzwi, przy sedesie, umywalce i przy wannie lub w kabinie prysznicowej. Oprócz tego łazienka dla niepełnosprawnych powinna być zaopatrzona w nakładki na sedes oraz w taboret prysznicowy i krzesełko do wanny. Nie może też zabraknąć maty antypoślizgowej w miejscu kąpieli, ale też na posadzce. Łazienka dla niepełnosprawnych w ten sposób wyposażona na pewno będzie miejscem przyjaznym osobie starszej i chorej.

Kuchnia dla niepełnosprawnych – na co zwrócić uwagę?

W kuchni osób niepełnosprawnych również nie może zabraknąć uchwytów i poręczy, które pomogą w poruszaniu się po wnętrzu. Szafki muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby osoba z dysfunkcją ruchu mogła mieć swobodny dostęp do wybranych produktów i sprzętów kuchennych. Warto też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu urządzeń, np. lodówki, która powinna znaleźć się możliwie jak najbliżej drzwi. Wtedy osoba niepełnosprawna szybko i sprawnie umieści w niej przyniesione ze sklepu rzeczy.

Łazienka dla niepełnosprawnych i kuchnia to miejsca, o które trzeba zadbać szczególnie. Nie można jednak zapominać o ciągach komunikacyjnych i wejściu do domu. Im więcej udogodnień, tym większe bezpieczeństwo i lepsza jakość życia osoby chorej.