Miedź i cynk. Czym może zaskoczyć nas mosiądz?

Miedź i cynk. Czym może zaskoczyć nas mosiądz?

15 września, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Na dzień dzisiejszy w sklepach możemy znaleźć produkty wykonane z różnego rodzaju materiałów. Choć na pierwszy rzut oka z wyglądu mogą przypominać nieco starsze egzemplarze to w rzeczywistości są one niezwykle wartościowe i pożądane.

Jak czyścić mosiądz?

Jako, że tak naprawdę każdy z nas posiada w swoim domu czy mieszkaniu lampę to warto jeszcze przed jej zakupem dokładnie przemyśleć z czego ma być wykonana. Na dzień dzisiejszy szczególnie cenione są lampy mosiężne. Tutaj, jednak warto mieć na uwadze to, iż materiał ten zazwyczaj jest stary i bardzo często takie lampy mosiężne mamy jeszcze od naszych przodków. Właśnie przez to najczęściej nie wyglądają najlepiej, gdyż są po prostu brudne ze względu na to, że np. leżały przez wiele lat na strychu. Jak się okazuje taka lampa nadal ma swoją wartość i wystarczy ją tylko wyczyścić. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a niektóre z metod czyszczenia tego materiału mogą zaskoczyć. Pierwszy ze sposobów to cytryna i soda oczyszczona – wystarczy tylko wycisnąć do szklanki połowę cytryny, a następnie dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Teraz wystarczy całość nałożyć na szmatkę i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię. Wszystko powinno być już po chwili czyste, jednak czasami zdarza się tak, że powierzchnia jest mocno zabrudzona, a wtedy wystarczy tylko taki roztwór pozostawić na powierzchni przez około 30 minut. Po tym czasie całość trzeba wypolerować i zabrudzenia nie będą już widoczne. Kolejny ze sposobów jest jeszcze prostszy, bo wystarczy tylko do połowy szklanki octu dodać łyżeczkę soli, a następnie nałożyć to na dany przedmiot oraz odstawić na 10 minut. Po wytarciu całości szmatką wszystko powinno być czyste.

Czy warto korzystać z profesjonalnych środków do czyszczenia?

Oczywiście jest także możliwość, aby wyczyścić lampy mosiężne przy pomocy profesjonalnych preparatów, jednak na pewno będzie to zdecydowanie droższe rozwiązanie. W przypadku, gdy wcześniej wspomniane sposoby nie przyniosą żadnych rezultatów to na pewno trzeba będzie kupić jakiś inny środek nie mniej, jednak w pierwszej kolejności warto spróbować pozbyć się zabrudzeń z mosiądzu samemu bez użycia chemii. Musimy mieć również na uwadze to, że w skrajnych przypadkach takie produkty niestety mogą zniszczyć czyszczoną powierzchnię, a tego chyba nikt z nas by nie chciał – wtedy taki przedmiot może stracić sporo na wartości.