Kryształowy kit czy hit?

Kryształowy kit czy hit?

4 września, 2018 Wyłączono przez ds_admin

Kryształy stanowiły obowiązkowy dodatek do meblościanek w czasach PRL. Wzorów i różnych kształtów była niezmierzona ilość. Dużą popularnością cieszyły się wazony. I duże i małe, kolorowe lub bezbarwne. Mistrzowie kryształowych wyrobów tworzyli też miski, koszyki na owoce, cukiernice czy kieliszki. Dominowały te bezbarwne choć swój urok miały między innymi fioletowe i żółte. Kryształy pełniły funkcje raczej ozdobne niż użytkowe, choć dla koneserów szampana, czy innych trunków stanowiły ich elegancką oprawę.

Kiedy meblościanki odeszły do lamusa w ślad za nimi poszły kryształy. Dla wielu to relikt przeszłości i symbol komunistycznego kiczu. Nie musi przecież tak być. Co prawda gospodynie domowe nie tęsknią za nimi z uwagi na to, że były siedliskiem kurzu i generowały dodatkową pracę przy sprzątaniu. Zarzucano kryształom emitowanie szkodliwego promieniowania. Z tego co mi wiadomo osoby, które egzystowały w otoczeniu kryształów nie padły ich ofiarą. Wręcz można by powiedzieć, że mają się całkiem nieźle pomimo upływu lat. No cóż. Ile osób tyle teorii na jeden temat. Lubimy wracać do tego co było kiedyś. Zwłaszcza gdy dochodzimy do wniosku, że coś było dobre, praktyczne, funkcjonalne lub po prostu ładne. Żywię nadzieję, że wkrótce powrócimy do kryształów. Nadają one wnętrzom klasy. Podkreślają charakter mebla, na którym są eksponowane. Gromadzenie ich w nadmiarze jak to było dawniej praktykowane niekoniecznie się sprawdzi. Nie w tym rzecz. Powinny stanowić tylko dodatek do naszej koncepcji wystroju na przykład salonu.

Pragnę przypomnieć, że najprawdopodobniej mamy je w swoim zasięgu. Strychy lub piwnice naszych mam skrywają nie jedno takie cudo. Jeśli jednak nie mamy tyle szczęścia to nic straconego. Kryształy można nadal kupić. Można na nie natrafić w małych osiedlowych sklepach z asortymentem dla gospodarstw domowych. Warto też zajrzeć do sklepu jubilerskiego, w którym oferują też pamiątki i upominki różnego rodzaju. Dla szukających oryginalnych kryształów z historią polecam też Internet. Naszych gości wprawią w przyjemną podróż do przeszłości lub tych nieco młodszych w zachwyt i uznanie.