Jakie korzyści może dać nam miedź?

Jakie korzyści może dać nam miedź?

11 września, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Miedziany pierścionek, naczynia, klamki czy lampy – to atrakcyjne przedmioty, które można znaleźć w każdym domu. Miedź ma jednak o wiele szersze zastosowanie, które jest uwarunkowane cennymi właściwościami i odpornością na korozję.

Do czego służy miedź?

Miedź wykazuje bardzo dobrą przewodność cieplną, jest materiałem wytrzymałym i odpornym na korozję. Dodatkową zaletą jest możliwość przygotowania stopów metali. Z tego względu miedziany pierścionek, naczynia czy inne przedmioty są łatwe w produkcji i jednocześnie przy regularnym odświeżeniu można ich używać przez wiele lat.

Miedź szybko łączy się z innymi materiałami, ale na uwagę zasługuje jej ciągliwość, wytrzymałość oraz katalityczność. To materiał, który zapobiega gromadzeniu drobnoustrojów, nie magnetyzuje się i nadaje się do wykorzystania w wielu zadaniach i procesach.

Metal wykazuje dobrą przewodność elektryczną, dlatego materiał doskonale sprawdza się w przypadku przewodów zasilających. To bardzo doby przewodnik ciepła (wystarczy nagrzać jeden koniec i ciepło w bardzo krótkim czasie przedostaje się do pozostałych części).

Kiedy warto wykorzystać miedź?

Miedziany pierścionek i inne przedmioty wykonane z połączenia cynku i mosiądzu są bardzo trwałe i przez długi czas nie widać po nich żadnych oznak korozji. To bardzo istotna cecha, która sprawia, że materiał jest wykorzystywany również w produkcji kabli, przewodów oraz grzejników.

Wszystkie wymienione do tej pory cechy sprawiają, że miedź cieszy się dużą popularnością w trakcie przygotowania biżuterii i elementów architektonicznych. Prezentują się bardzo atrakcyjnie nie przez kilka lat, gdyż po przedmiotach nie widać żadnych oznak użytkowania przez tysiąc lat.

Metal nie wykazuje żadnych trudności w trakcie łączenia z innymi tworzywami, dzięki czemu można uzyskiwać stopy. Już w epoce brązu zaczęto łączyć cynę i miedź. Dopiero w ciągu kolejnych lat odbyły się próby łączenia kolejnych materiałów, czyli miedzi wraz z cynkiem, a później również z niklem.

Warto też wspomnień, że miedź jest materiałem przeciwdrobnoustrojowym. Co można przez to rozumieć? Szybko i sprawnie radzi sobie z wirusami, grzybami oraz bakteriami, które znalazły się na powierzchni metalu. Z tego względu tak często możesz spotkać klamki miedziane. Są one najczęściej wybierane do miejsc gromadzących setki, a może i nawet tysiące osób. Znajdziesz je w szpitalach, szkołach oraz urzędach.