Jak żyć z alergią na truskawki?

Jak żyć z alergią na truskawki?

1 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Uczulenie na truskawki to przykra dolegliwość, która staje się najbardziej dotkliwa latem, kiedy przypada sezon na wspomniane owoce. Alergia dotyka przede wszystkim dzieci, jednakże dorośli również mogą się z nią zmagać. Warto poznać objawy uczulenia, aby wiedzieć jak się zachować oraz jakie przedsięwziąć kroki.

Skąd się bierze alergia na truskawki?

Człowiek zmagający się z alergią na truskawki uczulony jest na wybrane białka, które znajdują się w tych owocach. Kiedy w organizmie dochodzi do reakcji uczuleniowej, następuje produkcja przeciwciał IgE. Jednakże to histamina odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz sprawia, że przepuszczalność naczyń staje się bardziej dotkliwa. Skutkiem tego krew przedostaje się do znajdujących się w bezpośredniej odległości tkanek i człowiek zaczyna puchnąć.

Uczulenie na truskawki widoczne jest w pierwszej kolejności w ustach oraz gardle. Na samym początku pojawia się mrowienia oraz swędzenie języka oraz jamy ustnej. To samo uczucie występuje w podniebieniu, na języku, gardle, a nawet całej twarzy. W dalszej kolejności skutki uboczne alergii da się odczuć w układzie oddechowym. Odbywa się zwężenie bądź skurcz dróg oddechowych, co może być groźne dla życia oraz zdrowia człowieka. W takiej sytuacji pojawia się opuchlizna języka oraz gardła, trudności w trakcie oddychania i świszczący oddech. U najbardziej zaawansowanych alergików może wystąpić nawet wstrząs anafilaktyczny. Można również zmagać się z biegunką, wymiotami czy zawrotami głowy. Cierpi na tym również układ pokarmowy oraz skóra. W przypadku tej drugiej alergicy zmagają się z wysypką, pokrzywką czy świądem skóry.

Omawiana alergia na pewno nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego należy wiedzieć jak sobie z nią poradzić. Najbardziej oczywiste wydaje się całkowicie zrezygnowanie z ich spożywania. Jednakże nie chodzi jedynie o surowe owoce, gdyż należy pozbyć się także wszystkich produktów, które zawierają niewielkie kawałki truskawek. Mowa więc o ciastach, jogurtach, galaretce czy koktajlach owocowych. W dalszej kolejności niezbędna jest wizyta u lekarza, który ma możliwość przepisania właściwych leków. Warto mieć na uwadze, że alergia na truskawki w większości przypadków nie trwa długo i kończy się po paru latach. Jest to związane z uodpornieniem się układu pokarmowego. Niektórzy mogą wrócić do jedzenia truskawek już po roku, a inni z kolei muszą poczekać nieco dłużej.

Nie wszyscy o nich wiedzą, ale alergicy mogą spróbować wprowadzić do diety białe truskawki, które swoim smakiem przypominają nieco ananas. Karmiące piersią kobiety także powinny mieć się na baczności, kiedy chodzi o jedzenie truskawek, gdyż owoce mogą wywołać alergię u niemowlaka.