Jak zwalczać refluks żołądkowo-przełykowy?

Jak zwalczać refluks żołądkowo-przełykowy?

9 sierpnia, 2019 Wyłączono przez wielkazmiana

Z refluksem zmaga się mnóstwo ludzi w różnym wieku. Jego przyczyn jest kilka, ale najpowszechniejsze z nich to nieodpowiednia dieta, przewlekła cukrzyca i nieprawidłowości w funkcjonowaniu zwieracza przełyku, np. pojawienie się przepukliny.

Skąd się to bierze?

Bardzo często refluks pojawia się jako odpowiedź na niestrawność. Wywołują go także używki, takie jak nadmierne picie alkoholu czy palenie papierosów. Przyczyną jego powstania mogą t być też leki zażywane w przy schorzeniach płuc czy przy nadciśnieniu tętniczym. Negatywnie na sprawne funkcjonowanie przełyku działają też doustne środki antykoncepcyjne. Czasami odpowiedzialny może stać się stres. Przyczyn jest naprawdę dużo. Bardzo często refluks pojawia się i mija, a wielokrotnie schorzenie trwa długie lata i trudno go do końca zwalczyć.

Objawy refleksu i leczenie.

Cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku wraz z sokami żółciowymi i enzymami trawiennymi powoduje uczucie pieczenia, czyli tzw. zgagę. Jako objawy towarzyszące mogą pojawić się m.in.: chrypka, kaszel, chrząkanie, bóle  w klatce piersiowej i uczucie ścisku w gardle.

Pojawiające się sporadycznie incydentalne problemy z przełykiem, zazwyczaj leczy się domowymi sposobami. Świetnym, naturalnym remedium jest spożywanie siemienia lnianego na czczo w formie kisielu. Pomaga też spanie z ułożeniem głowy wyżej na poduszce, aby uniemożliwić cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Należy również przestrzegać diety, czyli jeść potrawy nietłuste i takie, które nie wpływają na zakwaszenie organizmu. Zaleca się picie wody z cytryną lub octem jabłkowym po przebudzeniu. Najlepiej zrezygnować z cytrusów, napojów gazowanych, kawy i czekolady. Trzeba ograniczyć również herbatę. Jedzenie ostatniego posiłku ok. 3 godziny przed snem i odstawienie używek to również bardzo ważne aspekty w walce z refluksem.

Leki z apteki

Czasami warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Uciążliwe objawy refleksu mogą znacznie uprzykrzyć życie, dlatego wspomaganie organizmu dobrymi farmaceutykami czasami bardzo pomaga lub przynosi znaczną ulgę. Są to takie preparaty jak Ortanol, Controloc, czy Bioprazol, które hamują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego. Tego typu leki mogą być także pomocne przy zwykłej zgadze, odbijaniu się i niestrawności oraz uczuciu przepełnienia żołądka po zjedzeniu posiłku. Warto zaznajomić się z ulotką, aby wiedzieć, który z nich będzie najodpowiedniejszy. Z reguły jednak działają podobnie, przynosząc ulgę przy refluksie i problemach żołądkowo-jelitowych.