Jak zatrzymać ciepło w domu?
26 czerwca, 2022Pieniądze wydawane na energię pochłaniają sporą część domowego budżetu, dlatego warto zapoznać się ze skutecznymi metodami zatrzymania ciepła. Warto przede wszystkim zadbać o termoizolację dachu, na przykład przy zastosowaniu Balex metal, ale istnieją także inne, mniej inwazyjne sposoby.
Co zrobić, żeby zimą wydawać mniej na ogrzewanie?
Ogrzewanie domu jeszcze nigdy nie było tak drogie. Wydatki są uwarunkowane kilkoma czynnikami, a wśród nich wysokimi opłatami za gaz i inne materiały używane do uzyskania ciepła, a także długimi zimami. Niskie temperatury i konieczność grzania ciągnie się aż do maja. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia domowego budżetu, trzeba zadbać przede wszystkim o uszczelnienie dachu. W tym celu stosuje się wełnę mineralną, styropian oraz inne materiały. Balex metal to jeden z przykładów wytrzymałych tworzyw dostępnych w korzystnej cenie. Inwestycja zwraca się bardzo szybko.
W dalszej kolejności należy zadbać o uszczelnienie okien oraz drzwi wejściowych. Ciepło, które kosztuje tak dużo, nie będzie dłużej wywiewane na zewnątrz.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu?
Grzejniki nie powinny być zasłonięte – w przeciwnym wypadku meble czy zasłony stanowią barierę dla ciepła, które dochodzi tylko do jednej części pomieszczenia. W praktyce oznacza to odkręcenie regulatorów, podwyższenie temperatury i brak jakichkolwiek efektów. Po odsłonięciu grzejników powietrze przestaje krążyć pomiędzy grzejnikiem a oknem, a zaczyna rozchodzić się po pokoju.
Warto utrzymywać optymalną temperaturę, która oscyluje w okolicach 21 stopni C. Wszystko powyżej tej normy szybko ulatnia się ze środka. Jeśli więc zredukujemy temperaturą w domu o 1 stopień, to oszczędzimy nawet do 15% ciepła.
Nocą warto zakręcać kaloryfery albo obniżyć temperaturę w miejscu zamieszkania. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się śpi, a do tego można sporo zaoszczędzić. Temperatura nie powinna być niższa niż 13 stopni C – w przeciwnym wypadku cały dom czy mieszkanie za bardzo się wychłodzi.
Ekrany zagrzejnikowe ze styropianu i srebrnej folii jako świetny sposób na zabezpieczenie ciepła. Taki zabieg pozwoli zabezpieczyć przed wnikaniem ciepła w ścianę znajdującą się za grzejnikiem. Powietrze, które zostało nagrzane, odbije się od ekranu i zwróci w stronę pokoju, co pozwoli zaoszczędzić nawet 5 procent ciepła.
Nawet kiedy oszczędzasz, musisz pamiętać o wietrzeniu domu czy mieszkania. W tym wypadku krócej i intensywniej jest lepiej niż za długo. W praktyce niewielki lufcik na pół godziny warto zastąpić oknem otwartym na 5 minut. Kiedy zimne powietrze sączy się przez dłuższy czas i w bardzo wolnym tempie, schłodzeniu ulegają meble oraz ściany (trudno jest je ponownie ogrzać).
Szczególnie nocą okna powinny zostać zasłonięte grubymi firanami, zasłonami albo roletami. W taki sposób zimna szyba nie obniża temperatury w środku.