Jak zapobiec odwodnieniu w lecie?

Jak zapobiec odwodnieniu w lecie?

14 lipca, 2018 Wyłączono przez Wielka zmiana

Wszyscy marzymy o gorącym i słonecznym lecie. Kiedy wreszcie nadchodzi, daje nam się jednak czasami we znaki. Wysoka temperatura powietrza i silne promieniowanie słoneczne może być przyczyną niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia odwodnienia organizmu. Szczególne niebezpieczeństwo grozi dzieciom, osobom starszym oraz pracującym lub wykonującym inną aktywność fizyczną na dworze. Aby nie dopuścić do niebezpiecznego stanu, jakim jest odwodnienie organizmu, wystarczy, pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim dużo pijmy. Zadbajmy również, aby dostarczyć odpowiednią ilość płynu dziecku i dopilnować, aby seniorzy nie zapomnieli o piciu w czasie upałów. Minimum przy wysokich temperaturach powietrza to wypicie 2, 5 litra wody dziennie. Dobrze jest mieć zawsze przy sobie, choć małą butelkę wody mineralnej.

Jeśli nie musisz, nie przebywaj też na dworze w samo południe, kiedy jest najgoręcej. W czasie upałów na uprawianie sportów na powietrzu, na przykład bieganie, wybieraj wczesne godziny poranne lub wieczorne, kiedy jest chłodniej. Pod żadnym pozorem nie biegaj w godzinach południowych, ponieważ silne promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura oraz intensywne pocenie się to najkrótsza droga do odwodnienia.

Jeżeli musisz w ciągu dnia jakiś czas spędzić na dworze, choćby ze względu na swoje obowiązki służbowe, ubierz się w jasne, lekkie i przewiewne tkaniny oraz załóż nakrycie głowy. Zapobiegnie to nadmiernemu przegrzaniu organizmu.

A gdy podczas upałów Ty lub ktoś z domowników dostanie gorączki, biegunki lub wymiotów od razu podaj odpowiednie leki, aby zatrzymać te nieprzyjemne przypadłości i nie dopuścić do odwodnienia. W takiej sytuacji dobrze jest też, popijać cały czas małymi łyczkami wodę. Możesz również, zrobić tak zwany domowy izotonik. Wystarczy rozpuścić w wodzie łyżkę miodu i odrobinę soli. Napój taki sprawdzi się także doskonale u osób zdrowych, podczas uprawiania sportów latem. Warto też sięgnąć po gotowe apteczne preparaty nawadniające organizm bogate w elektrolity.