Jak usunąć grzyba ze ścian?

Jak usunąć grzyba ze ścian?

5 kwietnia, 2021 Wyłączone przez Wielka zmiana

Jeżeli na ścianach Twojego domu znajduje się nieestetyczny „grzyb”, to musisz podjąć stosowne kroki usunięcia go. Jeśli tego nie zrobisz, zacieki będą się pogłębiać i niszczyć strukturę ściany. Co więcej, zagrzybienie mieszkania nie działa korzystnie na zdrowie, co powinno być mocnym powodem szybkiego działania.

Skąd się to bierze i jak rozpoznać

Pojawiające się znienacka grzyby na ścianie bardzo szpecą wygląd wnętrza. Powstają przez wilgoć, która tworzy się np. na sutek źle działającej wentylacji. Powodem powstania grzyba może być również zalanie mieszkania wodą, zbyt szczelne okna czy nieodpowiednia cyrkulacja powietrza. Przyczyn jest bardzo dużo, a metod zwalczania znacznie mniej.

Co więc robić, aby szybko i skutecznie pozbyć się grzyba? Zanim pojawią się nieestetyczne plamy i zacieki na ścianie, zawsze znajdziesz pierwsze symptomy zawilgocenia. Będzie to np. pęczniejąca tapeta, mokra ściana czy zaparowane powierzchnie szklane. Jeśli któryś z tych symptomów powtarza się, wtedy konieczna jest szybka interwencja.

Jeśli nie wiesz, jak odróżnić pleśń od grzyba, podpowiadamy, jak to zrobić. Grzyb wnika głęboko w strukturę drewna. Ma różne kolory i tworzy pajęczyny oraz plamy na ścianie. Wydziela też nieprzyjemnemu zapach, jest rakotwórczy i trudno go usunąć. Natomiast pleśń pokrywa tylko wierzchnią warstwę ścian i sufitów. Również przybiera postać plam, które mogą mieć różne kolory i jest szkodliwa dla zdrowia.

Jak się pozbyć uciążliwego grzyba?

Lepiej nie działaj samodzielnie, tylko od razu wezwij profesjonalistów. Zacznij od zrobienia wywiadu wśród znajomych, a później prześledź strony w Internecie. Wpisz w wyszukiwarkę poszukiwaną fazę wraz z miastem np. „osuszanie budynków Łódź”, aby trafić do najlepszych firm oferujących takie usługi. Dzięki dużemu doświadczeniu pracownik rozpozna stopień zagrzybienia mieszkania i rodzaj wykwitu. Użyje odpowiednich narzędzi i profesjonalnych środków, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się grzyba.

Jeśli jednak zamierzasz samodzielnie podjąć walkę z problemem, na początku pozbądź się źródła problemu. Samo zamalowanie ściany czy skucie tynku nic nie da, bo za kilka tygodni plamy znów powrócą.