Jak rozpoznać i leczyć katar sienny?

Jak rozpoznać i leczyć katar sienny?

15 maja, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

Coraz więcej osób w różnym wieku zaczyna się skarżyć na różnego rodzaju alergie. Lekarze dopatrują się przyczyn w naszej diecie oraz sposobie życia, ponieważ reakcje alergiczne mogą pojawiać się nawet w późnym wieku. Katar sienny jest jednym z najmniej przyjemnych objawów alergii wziewnej, która zwykle ujawnia się wiosną lub latem, gdy większość roślin pyli.

Jak wygląda katar alergiczny?

Katar sienny znacznie różni się od tego spowodowanego przeziębieniem. Zazwyczaj jest bardzo obfity i rzadki. Wiele osób opisuje go, jako wodnistą, przezroczystą wydzielinę, która praktycznie bez przerwy spływa do nosa i po gardle. Jeśli nie zaczniemy go leczyć, bardzo szybko może przerodzić się w infekcję bakteryjną i wówczas robi się bardziej gęsty i żółtawy. Zwykle pojawiają się też inne objawy przeziębienia.

Katarowi siennemu zazwyczaj towarzyszą takie objawy, jak:

  • uczucie łaskotania i kręcenia w nosie,
  • opuchnięte zatoki,
  • opuchnięte podniebienie,
  • uporczywe kichanie,
  • łzawienie oczu.

Katar alergiczny jest bardzo uciążliwy i potrafi zmęczyć. Jeśli nie zastosujemy leków antyhistaminowych, może trwać bez przerwy przez kilka tygodni i doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok. Na szczęście dzisiaj wiele specyfików na alergię można kupić a aptece bez recepty.

Co stosować na katar sienny?

Przede wszystkim, warto oczyścić zatoki, ponieważ mogą się w nich znajdować alergeny wywołujące takie uczucie. W aptekach można kupić często krople z solą morską lub całe zestawy do płukania zatok w domu. Poza tym, przydadzą się również krople do nosa, dzięki którym śluzówki obkurczą się, a katar stopniowo zacznie zanikać. Bez recepty można kupić takie produkty jak Otrivin, Nasivin Soft, czy Xylometazolin. Oczywiście, nie można takich preparatów stosować zbyt długo, ponieważ podrażnią i nadmiernie wysuszą śluzówkę, która może zacząć krwawić w takiej sytuacji. Jeżeli spraye do nosa bez recepty są nieskuteczne, wówczas warto udać się do lekarza, który może wypisać środek z dodatkiem sterydów. Krople te wykazują dużą skuteczność, ale również nie można ich przyjmować zbyt wiele.

Czy można zwalczyć alergię wziewną?

Wiele osób przyznaje, że objawy alergii są dla nich bardzo uporczywe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można sobie z nimi radzić przy pomocy nowoczesnych tabletek, które nie wywołują senności i innych niepożądanych objawów. U lekarza alergologa można również wykonać testy, które wykażą, na co dokładnie dana osoba jest uczulona. Następnie, przez kilka miesięcy stosuje się proces tak zwanego odczulania, który polega na wystawianiu na kontakt z niewielką ilością danego alergenu. Taka terapia wykazuje sporą skuteczność, jednak wymaga czasu i zaangażowania ze strony pacjenta. Warto się na nią zdecydować w sytuacji, gdy alergia jest bardzo uciążliwa i trwa tygodniami. Oczywiście, decyzję o przyjętym sposobie leczenia podejmuje zawsze lekarz prowadzący, który może skierować pacjenta na takie odczulanie.