Jak radzić sobie z alergią na kurz?

Jak radzić sobie z alergią na kurz?

4 lipca, 2021 Wyłączono przez wielkazmiana

W ostatnich latach notuje się wzrost liczby alergii dotykających ludzi. Alergia na sierść zwierząt domowych, kurz czy składniki pokarmowe może wystąpić w dowolnym okresie życia. Utarło się, że najczęściej występuje u dzieci, jednak nie jest to prawda. Alergia np. na kurz domowy może wystąpić nagle i niespodziewanie, u osoby dorosłej, która wcześniej nie przejawiała żadnych objawów alergicznych.

Objawy alergii na kurz

Zwykle objawy alergiczne u osób uczulonych (nadwrażliwych) na kurz domowy nasilają się w okresie ekspozycji na kurz – podczas wizyt w papierniach, bibliotekach, obiektach sakralnych lub podczas sprzątania.

Alergia może objawiać się różnie. Pacjenci często skarżą się na:

  • świąd i zaczerwienienie skóry dłoni – występuje najczęściej jako objaw po sprzątaniu zakurzonych powierzchni i segregowaniu papierowych dokumentów,
  • kichanie, wyciek z nosa – wodnista wydzielina, opuchnięta śluzówka oraz częste kichanie są jednym z częstszych oddechowych objawów alergii na kurz,
  • chrząkanie, pokasływanie, drapanie w gardle – ma związek z podpuchnięciem warstwy śluzowej oraz wysuszeniem jej. Doraźną ulgę przyniosą preparaty nawilżające do nosa i gardła na bazie olejowej,
  • ból głowy, złe samopoczucie – ma związek z utrudnionym oddychaniem, przedłużającym się kaszlem i kichaniem.

Wyeliminuj złe nawyki!

Walcząc o dobre samopoczucie w pierwszej kolejności wyeliminuj nawyki, które sprawiają, że Twoje samopoczucie się pogarsza. Unikaj wizyt w miejscach, które są zakurzone i w których powietrze nie jest regularnie filtrowane. Jeśli pracujesz w papierni czy archiwum, nie zapominaj o środkach ochrony osobistej – fartuchu, maskach, filtrach i nakryciach głowy.

Sprzątaj w rękawiczkach, wietrząc jednocześnie pomieszczenie, w którym przebywasz. Staraj się zrobić to dynamicznie, jednocześnie nie wzbijając tumanów kurzu w powietrze np. trzepiąc koc czy prześcieradło.

Usuń ze swojej przestrzeni rzeczy, które „zbierają kurz” i nie pełnią istotnych funkcji wyposażenia, ani dekoracji domu. Zmniejszysz powierzchnię, na której gromadzi się kurz. Jeśli masz dzieci, a w ich pokojach są pluszaki staraj się je regularnie prać razem z pościelą, zasłonami i kocami. Dobrym sposobem na pozbycie się alergenów jest wymrażanie tekstyliów w niskiej temperaturze.

Konsultacja z lekarzem – czy zawsze jest potrzebna?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli objawy utrudniają Ci prawidłowe funkcjonowanie umów się na wizytę do alergologa. Specjalista nauczy Cię radzić sobie z domowymi sytuacjami, kiedy jesteś szczególnie eksponowany na kurz domowy. W ciężkich przypadkach alergii konieczne jest leczenie specjalistyczne i odczulanie.