Jak poradzić sobie z biegunką?

Jak poradzić sobie z biegunką?

13 grudnia, 2021 Wyłączono przez Wielka zmiana

Choć biegunka wydaje się być jedynie uciążliwym problemem, który przemija, tak naprawdę zalicza się ją do schorzeń mogących poważnie zagrażać zdrowiu. Szczególnie niebezpieczna jest dla małych dzieci i osób starszych, bo prowadzi do odwodnienia. Jak sobie z nią radzić?

Jedna z najczęstszych dolegliwości

Pojawia się u dzieci i dorosłych. U osób zdrowych i chorych. Niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania. Zwykle zaczyna się nagle i dość szybko ustępuje, ale może mieć również charakter przewlekły. Nie jest to jedynie problem, który wyklucza z normalnego funkcjonowania, ale i zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Nieleczona biegunka prowadzi bowiem do odwodnienia i zachwiania gospodarki elektrolitowej. Najbardziej zagrożone są dzieci oraz osoby starsze, które samodzielnie nie są w stanie zadbać o swoje zdrowie.

Biegunka – jak się objawia?

O biegunce mówimy wtedy, gdy minimum trzy razy na dobę oddawany jest luźny stolec. Towarzyszące objawy to bóle brzucha, skurcze oraz natychmiastowa potrzeba skorzystania z toalety. Stolce staje się wodniste i rzadkie. Może dodatkowo pojawiać się gorączka i dreszcze, a nawet nudności i wymioty.

Przewlekła a ostra biegunka

Ostra biegunka pojawia się nagle. Czynnikiem ją wywołującym może być stres, ale najczęściej są to błędy żywieniowe, które nierzadko prowadzą do zatruć pokarmowych. Wymienia się ponadto stosowanie niektórych leków oraz rozwijające się infekcje. Stosunkowo łatwo sobie z nią poradzić zmieniając swój jadłospis na lekkostrawny, a także korzystając z preparatów na biegunkę, które można zakupić bez recepty. Do wyboru są produkty, takie jak Enterol 250, Axoflor czy LacidoEnter.

Przewlekła biegunka wiąże się z wieloma, często poważnymi schorzeniami. W takich przypadkach koniecznie należy leczyć chorobę podstawową, jednocześnie zapobiegając rozwolnieniom. To ważne z tego względu, że organizm szybko traci wodę, a do tego dochodzi zaburzona równowaga elektrolitowa. Niewłaściwe lub brak leczenia schorzeń mogą sprawić, że przewlekła biegunka zakończy się nawet śmiercią pacjenta.

Jeśli oddawanie luźnych i rzadkich stolców kojarzymy ze zjedzeniem czegoś nieodpowiedniego dla naszego żołądka bądź infekcją, wystarczą leki na biegunkę. Gdy ta jednak trwa znacznie dłużej i preparaty apteczne nie pomagają, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.